لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

ده ها کشته و مجروح در زینبیه دمشق؛ داعش مسئولیت حمله را بر عهده گرفت


انفجار در زینبیه در جنوب دمشق باعث مرگ و زخمی شدن دهها نفر شده است. رسانه های دولتی سوریه میگویند یک بمبگذار انتحاری خود را در آستانه زینبیه منفجر کرده است اما خبرگزاریهای وابسته به داعش صحبت از ۳ انفجار می کنند. دست کم ۱۲ نفر بر اثر این عملیات تروریستی کشته و بیش از ۵۰ نفر زخمی شدند.

داعش مسئولیت حملات تروریستی در زینبیه در جنوب دمشق را بر عهده گرفته است.
به گزارش خبرگزاری اعماق وابسته به گروه تروریستی داعش سه عامل انتحاری در حملات روز شنبه زینبیه دست داشته‌اند: دو تن خود را منفجر کردند و یک نفر اتومبیل بمب گذاری شده را منفجر کرد.

ایران در ماههای اخیر همواره تاکید کرده است که نقش سپاه پاسداران در سوریه دفاع از امنیت زینبیه است و از تمام پاسدارانی که در سوریه کشته شده اند به عنوان "مدافعان حرم زینبیه" و مستشاران نظامی یاد می کند.

خبرگزاریهای بین المللی می گویند شبه نظامیان عراق و افغان قبل از این که به خطوط مقدم جبهه در مقابله با شورشیان سوری فرستاده شوند، در تشکیلات امنیتی زینبیه خدمت می کنند.

دید‌بان حقوق بشر سوریه، در لندن تعداد کشته‌شدگان ناشی از این انفجارها را دست کم ۲۰ نفر اعلام کرده است که بیش از ده نفر از آنها غیر نظامی و بقیه شبه نظامیان وابسته به دولت سوریه بوده اند.

تعدادی از شبه نظامیان عراقی و افغان امنیت زینبیه را برعهده دارند.
در ماههای اخیر تعدادی از پاسداران ایرانی که در سوریه کشته شده اند به عنوان مامورین برقراری امنیت در زینبیه به سوریه اعزام شده بودند.
این حمله موقعی صورت گرفته که نیروهای مورد حمایت امریکا در شمال سوریه حلقه محاصره بر منبیج مقر داعش که دهها هزار نفر شهروند غیر نظامی در آن محاصره شده اند را تنگتر کرده اند.
شبه نظامیان موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه که عمدتاً از کردها تشکیل شده اند بعد از تصرف دهها دهکده و مزرعه در نزدیکی مرز ترکیه محاصره خود را بر منبیج تنگ تر کرده اند.

XS
SM
MD
LG