لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

نیروهای سوریه به حومه دمشق حمله کردند


نیروهای سوریه به حومه دمشق حمله کردند
نیروهای سوریه به حومه دمشق حمله کردند

به گزارش فعالان مخالف دولت سوریه، سربازان آن کشور با پشتیبانی تانک سه نفر را در نزدیکی دمشق به قتل رساندند. این حمله هنگامی روی میدهد که کوفی عنان، فرستاده بین المللی از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است تا اعزام سیصد ناظر بر آتش بس را در سوریه و در حالیکه آن کشور لحظاتی حساس را پشت سر میگذارد تصویب کنند.

سازمان سوری نظارت بر حقوق بشر که مرکز آن در بریتانیا قرار دارد، روز یکشنبه طی گزارشی اعلام کرد که نبرد سختی میان سربازان وفادار به بشار اسد و مخالفان وی در دوما که در حومه دمشق واقع است، در گرفت.

فعالان مخالفان همچنین میگویند که روز یکشنبه و پس از یکروز آرامش موقت و قبل از بازدید یک هیات ناظر سازمان ملل متحد، حمص بار دیگر روز یکشنبه زیر آتش شدید توپخانه قرار گرفت. دو تن از ناظران شنبه شب را در شهر حمص گذراندند.

صدای آمریکا با توجه به محدودیت شدیدی که برای رسانه های بین المللی از سوی دولت سوریه به اجرا گذاشته میشود، قادر به تایید مستقل برخوردهای خشونت آمیز و کشتارها نیست.

در ژنو، کوفی عنان از نیروهای دولتی سوریه و مبارزان مخالفان خواست که سلاحهای خود را بزمین گذارند و با ناظران غیرمسلح برای اجرای آتش بس که ۱۰ روز پیش به تصویب رسیده است، با یکدیگر همکاری کنند. وی گفت به ویژه دولت باید از بکار گرفتن سلاحهای سنگین خودداری کرده، نیروهای خود را از مراکز پر جمعیت خارج ساخته و به طور کامل به تعهدات خود برای اجرای طرح صلح ۶ ماده ای که هدف آن پایان دادن به نبرد میان نیروهای دولتی و مخالفان است عمل کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه به افزایش نیروی ناظر به آتش بس به ۳۰۰ نفر و به مدت ۹۰ روز دیگر به اتفاق آرا رای مثبت داد. پس از رای گیری سوزان رایس، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد سوریه را به عدم رعایت قولهای خود متهم کرد و گفت هیات ناظران به تنهائی نمیتواند ناآرامیها را در آن کشور متوقف سازند.

بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد ضمن حسن استقبال از اعزام ناظران بیشتر، جامعه بین المللی را به ادامه خشونتها توسط دولت متبوع خود در حالیکه جنایاتی را که گروهای مسلح مخالف مرتکب میشوند، نادیده میگیرند، متهم کرد.

بموجب برآورد سازمان ملل متحد بیش از ۹ هزار نفر طی بیش از یکسال سرکوب مخالفان توسط دولت سوریه به قتل رسیده اند. گروهای مخالف این تعداد را بیش از ۱۱ هزار نفر میدانند.

XS
SM
MD
LG