لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۴

درگیری های سنگین پایتخت سوریه را به لرزه درآورد


درگیری های سنگین پایتخت سوریه را به لرزه درآورد
درگیری های سنگین پایتخت سوریه را به لرزه درآورد

نیروهای امنیتی سوریه در یکی از مناطق مرفه نشین دمشق که محل اقامت دیپلمات ها و مقامات ارشد کشور و سفارتخانه های خارجی است با شورشیان درگیر شدند. این نبرد یکی از شدیدترین درگیریها در پایتخت سوریه از زمان آغاز قیام یک ساله مردم این کشور به شمار می رود.

رامی خوری، رئیس سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا گفت درگیری روز دوشنبه ۱۹ مارس (۲۹ اسفند) در محله المزه به زخمی شدن هجده سرباز دولتی منتهی شد. این نهاد نظارت بر حقوق بشر در سوریه این درگیری ها را «یکی از خشونت بارترین مبارزات و نزدیک ترین نبرد به مراکز امنیتی در دمشق از آغاز انقلاب» خواند.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه گزارش داد خشونت ها زمانی رخ داد که نیروهای امنیتی به آپارتمانی یورش بردند که مخفیگاه گروهک های «مسلح تروریستی» در مزه بود. بنا به گزارش این خبرگزاری دو «تروریست» کشته و فرد سوم بازداشت شده است.

مقامات سوریه ادعا می کنند که مخالفان دولت گروه های خلافکار تروریستی هستند که با توطئه عوامل خارجی قصد دارند بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را سرنگون کنند.

رویترز روز دوشنبه گزارش داد که ده ها تانک دولتی به شهر دیرالزور واقع در شرق کشور یورش بردند تا بخش های اصلی تحت کنترل «ارتش آزاد سوریه» را تسخیر کنند. ارتش آزاد سوریه عمدتا متشکل از نظامیانی است که از ارتش رسمی سوریه جدا شده و به معترضین پیوسته اند.

یک هیات سیاسی با ریاست کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در سوریه با هدف پایان دادن به خونریزی در این کشور به دمشق سفر کرده است. آقای عنان، دبیرکل پیشین سازمان ملل متحد است.

گروه های امدادی برای اعزام کمک به سوریه با محدودیت های بسیاری روبرو هستند، اما مقامات این کشور اخیراً به گروهی متشکل از کارشناسان فنی اجازه ورود داد تا نیازهای شهروندان غیرنظامی این کشور را ارزیابی کند. کارمندان «سازمان همکاری اسلامی» و سازمان ملل متحد برای بازدید از پانزده شهر به مقامات دولت سوریه پیوسته اند.

نیروهای امنیتی سوریه روز یکشنبه راهپیمایی صدها معترض که اولین سالگرد اعتراض های ضددولتی را در دمشق برگزار کرده بودند، برهم زدند. پلیس چندین چهره سرشناس رهبران مخالف را بازداشت کرد. نیروهای دولت از برگزاری تظاهرات سالگرد قیام مردمی جلوگیری کردند.

انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در محوطه بیرون ساختمان امنیت دولت در شهر حلب در شمال کشور در روز یکشنبه دو کشته و ۳۰ زخمی به جای گذاشت.

بنا به اعلام سازمان ملل متحد، سرکوب های خشونت بار دولت اسد علیه شورشهای مردمی حداقل هشت هزار کشته به جای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG