لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی سوریه


سوریه یکی از مهدهای تمدن است، مکانی است که در آن انسان ها برای تخستین بار آموختند در شهرها باهم زندگی کنند. جوامعی که در سوریه شکوفا شدند در فناوری ها، از جمله کشاورزی، سفالگری، فلزکاری و شیشه سازی استاد شدند و آثار هنری فراوانی خلق کردند.

سوری ها از ماندگارهای شهرهای بزرگ عصر برنز و آهن ، تا کلان شهرهای عظیم یونان و رم، کاخ های پرشکوه قرون وسطی، و شاهکارهای هنری و معماری، برخی از چشمگیر ترین گنجینه های فرهنگی جهان را بوجود آورده اند. سوریه خانه شش مرکز میراث جهانی یونسکو است، و ۱۲ محل دیگر برای قرار گرفتن در این مجموعه نامزد شده اند.

اما سه سال و نیم مناقشه در سوریه، نه فقط به بحران انسانی ویرانگری که در آن دست کم ۱۷۰ هزار نفر کشته و یک میلیون نفر در داخل سوریه و ورای مرزهای آن آواره شده اند منجر شده، بلکه هرج و مرج و ویرانی همراه با آن همچنبن تاثیر نابودکننده ای بر بناها و ماندگارهای تاریخی کشور گذاشته است.

بسیاری، از جمله محل های میراث جهانی، آسیب دیده با منهدم شده اند، در حالی که مکان های باستانی بی رحمانه و منظما به تاراج رفته اند.

ایالات متحده آمریکا از تلاش هایی که برای حفظ میراث فرهنگی سوریه جریان دارد حمایت می کند و همچنان از تمام طرف های مناقشه می خواهد از مکان های فرهنگی ، از جمله موزه ها و آرشیوها، حفاظت کنند.

ماه سپتامبر گذشته، وزارت امور خارجه آمریکا و شورای بین المللی موزه ها فهرستی از آثارفرهنگی سوریه که در خطر قرار دارند تهیه کردند که پلیس، دلالان آثار هنری، و کلکسیونرها را از انواع آثار هنری غارت شده ای که ممکن است بطور غیر قانونی در بازارهای کالاهای عتیقه باشد، آگاه می سازد.

آمریکا به نظارت نزدیک ادامه خواهد داد و اطلاعاتی را که در مورد تهدید میراث های فرهنگی و تاریخی روسیه به دست می آورد با مسئولان در میان می گذارد.

XS
SM
MD
LG