لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

تاکید دوباره بر لزوم پایان خصومت ها در سوریه


ایالات متحده آمریکا و روسیه، بعنوان روسای مشترک گروه پشتیبانی سوریه، تعهد خود را به اجرای توافق توقف خصومت ها در سوریه تجدید کرده اند. کوشش های گسترده برای پایان جنگ در چندین نقطه داغ، از جمله حلب، غوطه شرقی و لاذقیه جریان دارد.

بیانیه مشترک آمریکا – سوریه از تمام طرف ها می خواهد حملات بی محابا بر غیر نظامیان، شامل ساختارهای غیرنظامی و تاسیسات پزشکی را متوقف سازند.

روسیه متعهد است با مقامات سوریه کار کند تا عملیات هوایی بر فراز مناطق محل سکونت غیرنظامیان یا طرف های مناقشه به حداقل برسد.

آمریکا و روسیه به عنوان روسای مشترک گروه بین المللی پشتیبانی سوریه تمام کشورها را به اجرای قطعنامه ۲۲۵۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد، و جلوگیری از حمایت تجهیزاتی یا مالی از داعش یا جبهه نصرت یا هر گروه دیگری که سازمان تروریستی شناخته شده است، فرا می خوانند.

یک حوزه دیگر نگران کننده، تحویل کمک های مورد نیاز به غیر نظامیان در داخل سوریه است. از ژانویه ۲۰۱۶، سازمان ملل متحد، با کمک کمیته بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر سوریه، گام های مهمی برای رساندن کمک به ۲۵۵ هزار و ۲۵۰ نفر در نواحی محاصره شده و ۴۷۲ هزار و ۹۷۵ نفر در مناطقی که رسیدن به آنها دشوار است برداشته است. از رسیدن کمک های حیاتی، شامل برخی دارو، تجهیزات و پرسنل پزشکی برای تضمین استفاده مناسب از آنها به مردم نیازمند، جلوگیری شده است.

روسای مشترک بار دیگر تاکید کردند که تمام طرف ها باید بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، دسترسی انسانی فوری و پویا به تمام مردم در سراسر سوریه، بویژه در مناطق محاصره شده و دور افتاده را اجازه دهند. دسترسی انسانی، از جمله پرسنل پزشکی، به نیازمندترین نواحی، باید نخستین گام به سوی دسترسی کامل، پویا و بدون مانع در سراسر کشور باشد.

سازمان ملل متحد و روسیه متعهد هستند یک راه حل سیاسی برای مناقشه سوریه پیدا کنند. مهم است تمام طرف های مناقشه و دیگر اعضای جامعه بین المللی امکان مصالحه سیاسی را فراهم آورند و از آن حمایت کنند. در این رابطه، آمریکا و روسیه از کوشش برای پایان گرفتن خشونت و خونریزی، مقابله با تهدید تروریسم، و تضمین اجزای قوانین بشردوستانه بین المللی کاملا پشتیبانی می کنند.

XS
SM
MD
LG