لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۰

انتقاد گروه تحقیق سازمان ملل از دولت و شبه نظامیان سوریه


کارلا دل پونته، عضو کمیسیون تحقیق سازمان ملل
کارلا دل پونته، عضو کمیسیون تحقیق سازمان ملل
کارلا دل پونته، عضو یک کمیسیون سازمان ملل که درخصوص اوضاع جاری سوریه و خشونت در آن کشور تحقیق می کند، معتقد است که دادگاه بین المللی جرایم جنگی باید به اتهامات طرفین درگیری در ناآرامی های سوریه رسیدگی کند.

خانم دل پونته امروز دوشنبه گفت که شورای امنیت سازمان ملل و اعضای جامعه جهانی باید درخصوص ارجاع اتهامات جنگی دولت سوریه به دادگاه بین المللی جرایم جنگی تصمیم بگیرند.

تازه ترین گزارشی که از سوی کمیسیون تحقیق اوضاع سوریه منتشر شده ضمن انتقاد از هر دو سوی درگیری، دولت سوریه را مسئول اصلی خشونت و کشتار در آن کشور تلقی کرده است.

از آنجا که به اعضای این کمیسیون اجازه ورود به سوریه داده نشده، این کمیسیون با بیش از ۴۰۰ تن از قربانیان و شاهدان رویدادهای اخیر سوریه که از آن کشور گریخته اند، گفت و گو کرده واعلام کرده است که چند تن از شهروندان سوریه که در کشتار غیرنظامیان نقش داشته اند، نیز نیروهای دولت بشار اسد و نیروهای مسلح مخالف رژیم اسد، همگی در خشونت های جاری سهیم بوده اند.

در گزارش کمیسیون تحقیق اوضاع سوریه آمده است:«نیروهای دولتی و شبه نظامی به قتل، شکنجه، تجاوز، ربودن شهروندان و به گروگان گرفتن آنها، و رفتارهای غیرانسانی دیگر متهم هستند.»

قرار است ماه آینده این کمیسیون قرار است ماه آینده فهرستی محرمانه از افراد وگروه هایی را تهیه کند که در تنش های سوریه و کشتار مردم دست داشته اند و انتظار می رود این فهرست در اختیار کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار گیرد.
XS
SM
MD
LG