لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۹

کشته شدن ۲۳ تن در سوریه


کشته شدن ۲۳ تن در سوریه
کشته شدن ۲۳ تن در سوریه

در حالی که شمار بیشتری از ناظران سازمان ملل متحد برای پشتیبانی از طرح آتش بس در سوریه مستقر می شوند، فعالان از کشته شدن دست کم ۲۳ تن در خشونتها خبر می دهند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید شورشیان روز سه شنبه در نبردی در استان دیر الزور ۱۲ سرباز را کشتند و زمانی که سربازان با راکت و مسلسل پاسخ دادند یک غیرنظامی کشته شد.

در جای دیگر، به گفته گروه ناظر، یک گلوله خمپاره به روستایی در استان ادلیب برخورد کرد و ۱۰ تن (از جمله اعضای یک خانواده ۸ نفری) را کشت. شمار تلفات این برخوردها از منابع مستقل تایید نشده است.

تیم کوچک ناظران سازمان ملل متحد به ۳۰ نفر افزایش یافته است و انتظار می رود تعداد دیگری ظرف هفته های آینده وارد سوریه شوند. شورای امنیت اجازه داده است یک هیات ناظر ۳۰۰ نفری اعزام شود، اما روشن نیست تمامی آنها چه زمانی مستقر خواهند شد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه در بیانیه ای بار دیگر از تمام طرفهای مناقشه ۱۳ ماهه سوریه خواست به خشونت مسلحانه پایان دهند و برای اجرای توافقنامه صلح با ناظران همکاری کنند. او همچنین بمب گذاریهای اخیر در شهرهای ادلیب و دمشق را محکوم کرد و آنها را حملات «تروریستی» نامید.

رسانه های دولتی سوریه می گویند در یک بمب گذاری انتحاری دوگانه در ادلیب در روز دوشنبه دست کم ۹ تن کشته شدند، روز جمعه در یک انفجار انتحاری اتومبیلی در دمشق حداقل ۹ تن کشته شدند. یک گروه اسلامگرا که خود را جبهه النُصره می نامد، مسئولیت حمله در دمشق را بر عهده گرفت.

دولت سوریه کسانی را که «تروریستهای مسلح» توصیف می کند مسئول بمب گذاریها می داند. اما فعالان می گویند دولت حملات را برای بی اعتبار ساختن اوپوزیسیون هماهنگ می کند.

XS
SM
MD
LG