لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

ادعاهای استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه


همزمان با انتشار گزارش هایی در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی در حلب، شهری در شمال غرب سوریه ، دولت سوریه و شورشیان مخالفت اسد روز سه شنبه (١٩ مارس) یکدیگر را به استفاده از این سلاح ها متهم کردند. بنا به گزارش هائی که منتشر شده است بیش از ٢٠ نفر در حلب بر اثر استفاده از این سلاح ها کشته و ٨٠ تن دیگر نیز زخمی شدند.

«سازمان دیده بان حقوق بشر در سوریه» مستقر در لندن تعداد قربانیان روز سه شنبه در این شهر را ٢٦ نفر اعلام کرده است.

رسانه های دولتی سوریه اعلام کردند که شورشیان مخالف پرزیدنت بشار اسد از سلاح های شیمیایی استفاده کرده اند. عمران الزعابی، وزیر اطلاعات سوریه این سانحه را «تشدید (درگیری ها) خوانده و گفته است «تحول خطرناکی در سطوح امنیتی و نظامی در سوریه به وقوع پیوسته است».

رهبران شورشیان ادعای دولت دمشق در مورد استفاده از سلاح های شیمیایی را با خشم و انزجار رد کردند. برخی از رهبران شورشی در مصاحبه های تلفنی با صدای آمریکا گفتند که پرتاب راکت به شهری که بخش بزرگی از تحت کنترل مخالفان است، بی معنا است و نابخردانه است».

وزارت اطلاعات سوریه ادعا کرده است شورشیان از نیراب، منطقه ای واقع در جنوب شرق حلب به شهر خان العسل راکتی مجهز به کلاهک شیمیایی پرتاب کرده است. شورشیان نیز می گویند نیروهای اسد با موشک اسکاد مجهز به کلاهک جنگی شیمیایی به این شهر حمله کرده اند.

هنوز هیچ منبع مستقل و معتبری استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه را تایید نکرده است.

یک سخنگوی کاخ سفید گفته است دولت اوباما ادعاهای مربوط به استفاده از سلاح های شیمیایی (در سوریه) را «با دقت مورد بررسی» قرار می دهد. این مقام کاخ سفید تاکید کرده است هنوز «شواهدی» برای تایید این ادعا وجود ندارد.
XS
SM
MD
LG