لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

نگرانی تسلیحات شیمیایی سوریه


دومین گزارش موقت هیات حقیقت یاب سازمان منع تسلیحات شیمیایی، نتیجه گیری می کند که تقریبا بطور مسلم از کلورین به عنوان اسلحه در حملات به سه روستا در شمال سوریه در اوائل سال جاری استفاده شد.

گزارش با استناد به شواهد حاکی است هلیکوپترها در حملات سیستماتیک و پیاپی به کار می رفتند، ظرفیتی که اوپوزیسیون فاقد آن است. جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا گفت این موضوع کاملا به مقصر بودن رژیم سوریه اشاره دارد.

کلورین یک گاز صنعتی سمی است که کنوانسیون تسلیحات شیمیایی کاربرد آن را به عنوان اسلحه ممنوع می کند، هرچند آن را مشخصا در فهرست تسلیحات شیمیایی قرار نمی دهد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اخیراً در توضیحاتی در کنگره آمریکا گفت «به اعتقاد ما شواهدی از استفاده (بشار) اسد از کلورین وجود دارد، کاری که بر اساس کنوانسیون تسلیحات شیمیایی قدغن است.»

گزارش سازمان منع تسلیحات شیمیایی پرسش هایی جدی درباره پایبندی اسد به تعهداتش در کنوانسیون تسلیحات شیمیایی و قطعنامه ۲۱۱۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد مطرح می سازد. هر دو ایجاب می کند او برنامه تسلیحات شیمیایی را رها کند.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی همچنین به گزارش هایی در مورد حملات اضافی در اواخر اوت استناد می کند، حوادثی با شباهت های نیرومند به آنچه اینک به عنوان حملات کلورین تائید می شود. این موضوع، همراه با پرسش هایی در مورد دقت و کامل بودن افشای برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه، نگرانی های ناراحت کننده ای درباره آمادگی دولت دمشق به ادامه کار برد تسلیحات شیمیایی برای کشتن یا مجروح کردن مردم سوریه بوجود می آورد.

آقای کری گفت ایالات متحده بشدت نگران یافته های این گزارش است. رژیم اسد باید بداند جامعه بین المللی آن را برای استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مردم خودش، مسئول خواهد دانست.

XS
SM
MD
LG