لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۲

ظن قوی در استفاده شورشیان سوریه از گاز سیرین


یک عضو گروه تحقیق سازمان ملل متحد در نقض احتمالی حقوق بشر در سوریه می گوید «ظن قوی» وجود دارد که شورشیان مخالف با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند.

اواخر روز یکشنبه کارلا دل پونته به تلویزیون سویس گفت بر اساس شهادت قربانیان سلاح شیمیایی و پزشکان، مبارزان اپوزیسیون از گاز سیرین استفاده کرده اند.

خانم دل پونته جزئیاتی درباره زمان و مکان استفاده از این گاز ارائه نکرد و افزود هنوز سند قطعی در دست نیست و تا راه زیادی تا پایان تحقیقات مانده است.

کارلا دل پونته یکی از اعضای کمیته مستقل تحقیق بین المللی در سوریه است. این گروه با هیاتی که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد برای تحقیق درباره چگونگی استفاده از سلاح شیمیایی در داخل سوریه تعیین کرده - و هنوز اجازه ورود به سوریه نیافته - متفاوت است.

هم دولت سوریه و هم مخالفان اسد یکدیگر را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم می کنند. بریتانیا، فرانسه و اسرائیل دولت اسد را متهم به استفاده از سلاح شیمیایی علیه شورشیان کرده اند.
خانم دل پونته گفت کمیسیون تحقیق هنوز شواهدی دال بر استفاده دوست سوریه از سلاح شیمیایی ندیده است، ولی تحقیقات در این باره ادامه دارد.

پرزیدنت باراک اوباما گفته است شواهدی مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه وجود دارد، ولی دولت او نمی داند این گونه سلاح چه زمانی و توسط چه کسانی مورد استفاده قرار گرفته است.
XS
SM
MD
LG