لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۳

چرا می‌توان تقریبا یقین داشت که بشار اسد مسئول حمله شیمیایی سوریه است


یادداشتی از تام روگن در واشنگتن اگزمنر

حمله شیمیایی شنبه به ساکنین دوما در حومه دمشق حدود یکصد کشته بر جای گذاشته است.

دوستی در یک ایمیل پرسید: «انجام این حمله به دست اسد احمقانه به نظر می رسد، چون ترامپ را مجبور به واکنش می کند. آیا تصادفی است که این حمله به فاصله کوتاهی پس از آن رخ داد که ترامپ گفت می خواهد سوریه را ترک کند؟ ممکن است گروهی که خواهان ماندن ما در سوریه هستند چنین کرده باشند؟»

این ها پرسش های خوبی هستند ولی به دلایل قریب به یقین اسد در این حمله مقصر است:

نخست، نظارت نظامی و اطلاعاتی آمریکا بر نیروی هوایی و واحدهای شیمیایی سوریه گسترده و شدید است. این امر به توئیت یکشنبه پرزیدنت ترامپ که در آن بشار اسد را مقصر عنوان کرده بود، معنی می بخشد. انتقاد سریع رئیس جمهوری آمریکا از اسد و پوتین هم تائیدی بر ارزیابی با اطمینان بالای نهادهای اطلاعاتی است.

ارتش سوریه تنها نیروی نظامی در آن کشور است که امکان چنین حمله ای با گاز کلر را دارد.

تمام منطقه حول و حوش دوما در اختیار ارتش اسد است.

اگر ادعای مسکو را در نظر بگیریم که شورشیان مردم خودشان را می کشند تا پای ترامپ را به جنگ باز کنند، نباید تصور کنیم شورشیان احمق هستند و فکر نمی کنند که آمریکا نقش احتمالی آن ها را در هر حمله ای ردیابی خواهد کرد. آن ها در عین حال می دانند که آمریکا به طور کلی از تلاش برای سرنگونی اسد دست کشیده است.

اسد اما دلایل زیادی برای این حمله شیمیایی دارد. این آخرین سنگرگاه شورشیان در حومه دمشق است و حمله شیمیایی به بیرون راندن آن ها از منطقه کمک می کند. فارغ از کوچکتر شدن منطقه تحت کنترل شورشیان در ادلب و مناطق تحت کنترل آمریکا در شرق فرات، اسد در هفتمین سال جنگ نقشی مسلط پیدا کرده است.

اسد بارها به این قمار دست زده است که حمله موشکی آمریکا در آوریل ۲۰۱۷ تکرار نخواهد شد و تهدید روسیه آمریکا را از حملات موشکی در آینده برحذر می دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG