لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۱

ابراهیمی: سوریه با آتش بس موافقت کرده است


یکی از مخالفان مسلح رژیم بشار اسد در شهر جنگ زده آله پو در سوریه.
یکی از مخالفان مسلح رژیم بشار اسد در شهر جنگ زده آله پو در سوریه.
فرستاده سازمان ملل متحد به سوریه می گوید دولت بشار اسد با رعایت آتش بس در سوریه در جریان تعطیلات اسلامی عید قربان موافقت کرده است. تعطیلات عید قربان از فردا پنجشنبه، ۲۵ اکتبر آغاز می‌شود و چهار روز ادامه خواهد داشت.

اخضر ابراهیمی به خبرنگاران در قاهره گفت اکثر جناح های مخالف هم گفته اند آتش بس را رعایت می کنند.

دولت سوریه می گوید تصمیم نهائی را روز پنجشنبه اعلام می کند.

آقای ابراهیمی گفت امیدوار است آتش بس عید قربان، که روز جمعه شروع می شود، به آتش بسی طولانی تر و موثرتر بیانجامد.

ابراهیمی همچنین از طریق یک ارتباط ویدیوئی شورای امنیت را از گفت و گوهای اخیر خود با بشار اسد و دیگر رهبران منطقه آگاه کرد.

او گفت راه حل سریعی برای مناقشه وجودندارد و از شورای امنیت خواست حمایت قاطع خود را از آتش بس نشان دهد. ابراهیمی گفت شکستی دیگر در متوقف ساختن خشونت وضع را بدتر خواهد کرد و مناقشه را به کشورهای دیگر گسترش خواهد داد.

پیش از گزارش ابراهیمی، سفیران چهار عضو دائمی شورای امنیت – چین، روسیه، بریتانیا و فرانسه – از آتش بس حمایت کردند. ویتالی چورکین نماینده روسیه گفت امیدوار است آتش بس بر جا بماند، اما افزود چنین کاری بسیار دشوار خواهد بود. اما سفیر آمریکا با خبرنگاران گفت وگو نکرد.

آقای ابراهیمی در دو هفته گذشته در تلاش برای متقاعد کردن دولت سوریه و مخالفانش ، و نیز حامیان هر دو طرف، به پذیرفتن پیشنهادی که وی برای آتش بس و با هدف ایجاد شرایطی سیاسی برای مقابله با بحران ارائه داده است، به کشورهای مختلف در خاورمیانه سفر کرده است.

آقای ابراهیمی روز چهارشنبه پس از مذاکره با نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب، اعلام کرد که دولت سوریه حمایت خود را از آتش بس بیان کرده است.

وی در یک کنفرانس خبری گفت "در پی سفری که به دمشق انجام دادم توافقی از سوی دولت سوریه برای آتش بس حاصل شده است". وی افزود "دیگر جناح هائی هم که در سوریه قادر به تماس با آنها بودیم، شامل رهبران گرو ه های در حال نبرد، اکثرا در اصل با آتش بس موافق بودند".

آقای ابراهیمی دوره زمانی معینی را برای آتش بس مشخص نکرد.

این دیپلمات الجزایری گفت: "اگر این توافق متواضعانه به موفقیت بیانجامد ما امیدواریم با تحکیم بخشیدن به آن بتوانیم در باره آتش بسی طولانی تر و موثرتر صحبت کنیم. این آتش بس باید بخشی از یک عملیات سیاسی تلقی شود".

وزارت امورخارجه سوریه متعاقبا اعلام کرد دولت تصمیم نهائی خود را در باره آتش بس روز پنجشنبه اعلام می کند. یک اطلاعیه این وزارتخانه می گوید "فرماندهی ارتش، وقفه در عملیات نظامی در جریان تعطیلات عید قربان را بررسی می کند، و تصمیم نهائی فردا گرفته می شود".

آتش بسی که در ماه آوریل با میانجیگری کوفی عنان ، سلف آقای ابراهیمی، برقرار شد به فاصله چند روز از بین رفت و به تشدید نبرد انجامید.

فعالان حقوق بشر و مخالفان، شمار کشته شدگان پس از شروع قیام علیه بشار اسد در ماه مارس ۲۰۱۱ را حدود ۳۰ هزار نفر تخمین می زنند.
XS
SM
MD
LG