لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۱

دو انفجار انتحاری در سوریه دست کم ۲۰ نفر را کشت


دو بمب گذار انتحاری در نزدیکی یک اردوگاه نظامی سوریه بمب منفجر کرده اند. در همین حال اپوزیسیون سوریه درگیر مذاکره در باره برنامه هائی است که سازمان دهی مجدد و یک پارچگی را مد نظر دارد.

دیده بان حقوق بشر سوری مستقر در لندن می گوید دست کم ۲۰ عضو نیروهای امنیتی سوریه در این حملات کشته شدند. انفجارها روز شنبه، به فاصله چند دقیقه در یک اردوگاه نظامی در ناحیه درعا انجام گرفت.

رسانه های دولتی سوریه تروریست ها را مقصر معرفی کرده اند و می گویند آسیب های مالی عمده ای نیز ببار آمده است.

این خشونت ها همزمان با نشست رهبران اپوزیسیون سوریه در قطر رخ می دهد که برای تشکیل یک دولت فراگیر که بتواند عملیات علیه دولت بشار الاسد را هماهنگ کند مذاکره می کنند.

شورای ملی سوریه که گروه اصلی اپوزیسیون این کشور محسوب می شود سعی می کند نقش رهبری خود را حفظ کند. اما حامیان غربی و عرب اپوزیسیون خواستار ائتلافی گسترده تر از مخالفان هستند.

جرج صبرا، رهبر تازه منتخب شورای ملی سوریه ، امروز، شنبه، وعده داد برای متحد ساختن و یکپارچگی اپوزیسیون فعالیت کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس وی در عین حال از جامعه بین المللی خواست از اپوزیسیون سوریه حمایت بی قید و شرط کند.

در این میان ، بشار الاسد رئیس جمهوری درگیر در مناقشه می گوید کماکان از حمایت مردم و ارتش سوریه برخوردار است، هر چند که خشونت به شدت جاری است و گزارش ها از فرار شمار بیشتری از افسران ارتش به ترکیه حکایت دارد.

روز جمعه ، همزمان با بمباران مواضع مخالفان مسلح توسط نیروهای دولت سوریه ، خبرگزاری آناتولی ترکیه از پناهنده شدن دست کم ۲۶ افسر ارتش سوریه پس از فرار و گذشتن از مرز خبر داد و گفت دو ژنرال و ۱۱ سرهنگ جزو این پناهندگان هستند.

مقامات سازمان ملل متحد نیز می گویند بیش از ۱۱ هزار سوری از روز پنجشنبه تا کنون از سوریه گریحته اند که بیشترین شمار فرار جمعی در بیست ماه گذشته و پس از شروع جنگ داخلی در سوریه محسوب می شود.

گفته می شود قریب ۱۲۰ هزار نفر از آوارگان سوری فعلا در ترکیه هستند.

شمار مردمی که پس از توسل دولت سوریه به سرکوبی معترضان و تبدیل اعتراض ها به یک جنگ داخلی تمام عیار در سوریه کشته شده اند قریب ۳۶ هزار نفر تخمین زده می شود.
XS
SM
MD
LG