لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

دو انفجار انتحاری در ادلب سوریه ده ها کشته و مجروح برجای گذاشت


دو انفجار انتحاری در ادلب سوریه ده ها کشته و مجروح برجای گذاشت
دو انفجار انتحاری در ادلب سوریه ده ها کشته و مجروح برجای گذاشت

دو انفجار انتحاری در نزدیکی یک مجموعه نظامی و یک هتل در ادلب در شمال غرب سوریه دست کم نه نفر را کشت و حدود ۱۰۰ مجروح برجای گذاشت. مهاجمان انتحاری بمب های خود را درون اتومبیل و با فاصله پنج دقیقه منفجر کردند.

این دو انفجار قوی، جدیدترین خشونت هایی است که در میانه تلاش های سازمان ملل متحد برای پایان دادن به بحران ۱۳ ماهه سوریه رخ داده است.

توافق آتش بس ۱۲ آوریل (۲۴ فروردین) به کاهش خشونت ها در سوریه کمک کرده است اما درگیری ها ادامه یافته و مقامات سازمان ملل متحد حاکمیت سوریه را مقصر اصلی خشونت ها می دانند.

گروهی متشکل از ۱۶ بازرس سازمان ملل متحد برای برقراری آتش بس به سوریه سفر کرده اند. این بخشی از طرح بزرگتری تحت مدیریت کوفی عنان است که از سوی سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به عنوان مامور برقراری مذاکره میان بشار اسد و مخالفان او فعالیت می کند.

گروه بازرسان روز دوشنبه گفت که توان حل بحران سوریه را ندارد و دو طرف درگیری ها را به توقف مبارزات ترغیب کرد.

ژنرال رابرت مود، مدیر گروه بازرسان سازمان ملل متحد در دمشق به خبرنگاران گفت: «بازرسان چه ده نفر باشند، چه سی نفر و چه ۱۰۰۰ نفر، نمی توانند مشکلات را حل کنند. پس همگان باید به ما کمک کنند.»

در حال حاضر ۱۶ بازرس بین المللی در سوریه هستند. تا نیمه ماه مه، دو هفته دیگر قرار است شمار بازرسان سازمان ملل متحد به صد نفر افزایش یابد اما مقامات این سازمان درباره زمان اعزام همگی ۳۰۰ بازرسی که وعده داده شده، چیزی نگفته اند.

شهر ادلب محل استقرار نیروهای اپوزیسیون بود که در عملیات نظامی نیروهای دولتی از آن پس گرفته شد. خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، گفت نیروهای امنیتی و غیرنظامیان در بین قربانیان انفجارهای روز دوشنبه در ادلب بودند. سانا همچنین گفت اغلب مجروحان غیرنظامی اند. گروه نظارت برحقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است شمار کشته شدگان انفجارهای دوگانه روز دوشنبه در ادلب را بیش از ۲۰ نفر اعلام کرده است.

تصاویری که شبکه الاخباریه، تلویزیون حامی دولت سوریه پس از انفجارها پخش کرد نشان داد که انفجارها باعث شکستن پنجره ها و درهم شکستن اتومبیل ها شده و همچنین لکه های خون بر روی زمین به چشم خورده است. برخی وبسایت های حامی دولت نیز گفتند که پنج ساختمان دچار آسیب شده است.

هنوز هیچ گروه یا فردی مسئولیت حملات را برعهده نگرفته است. رسانه های دولتی سوریه «تروریست های مسلح» را متهم به انجام حملات کرده است. این اصطلاحی است که حاکمیت دمشق، به مخالفان فعال علیه دولت اطلاق می کند.

در مقابل، فعالان مخالف دولت، حاکمیت را مسئول بمب گذاری می دانند و می گویند هدف حاکمیت بدنام کردن اپوزیسیون است.

XS
SM
MD
LG