لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

مصاحبه بشار اسد با تلويزيون روسيه


خشونت در سوریه: شکافهای فرقه ای آشکار می شوند
خشونت در سوریه: شکافهای فرقه ای آشکار می شوند

رئيس جمهوری سوريه ابراز اميدواری کرد که سياستهای فرانسه در قبال مسائل خاورميانه و جهان عرب با آمدن فرانسوا اولاند، رئيس جمهوری جديد تغيير کند.

رئيس جمهوری سوريه در مصاحبه روز چهارشنبه خود با تلويزيون روسيه، کشوری که بر خلاف غرب در تمام مدت اين ۱۴ ماه بحران سياسی با تأمين اسلحه و وتوی تصميمات شورای امنيت سازمان ملل از وی حمايت کرده است به سئوالات خبرنگار روس پاسخ گفت.

بشار اسد در اين مصاحبه بار ديگر غرب را صحنه گردان ناآراميهایی دانست که به گفته سازمان ملل متحد تا کنون به بهای جان بيش از ۹ هزار نفر تمام شده است. وی افزود خونريزيهای جهان عرب دامن اروپا را هم خواهد گرفت.

بشار اسد گفت: «به اعتقاد من وظيفه طبيعی يک رئيس جمهوری مسلماً خدمت در جهت منافع مردم و کشورش است. به نظر من سئوال اين است که فرانسه از مواضع و سياستهای سال گذشته اش در ارتباط با سوريه و ليبی چه چیزی عايدش شده است. چون همونطور که می دانيد فرانسه در حملات نظامی به ليبی شرکت داشت و مسئول مرگ صدها هزار نفر از مردم ليبی است. هر اتفاقی که در خاورميانه بيافتد، آشوب و تروريسمی که در حال حاضر در آنجا حکم فرماست، يک روز گريبان اروپا را نيز خواهد گرفت. چون اروپا خيلی از منطقه ما فاصله ندارد. ما در واقع می توانيم بگويم که ما همسايه های جنوبی اروپا هستيم. اميدوارم رئيس جمهوری جديد فرانسه به فکر منافع مردم کشور خود باشد.»

بشار اسد در پاسخ به اين سئوال که چرا فرانسه خواهان تغيير رژيم سوريه است، به دلايل متعددی اشاره کرد.

شايد به اين دليل که مواضع سوريه در موارد متعدد، مثلاً برنامه اتمی ايران، يا مسائل فلسطينيها با مواضع فرانسه يکی نيست. ما در برخورد با اين مسائل همواره سعی کرده ايم موضع مستقل خودمون رو حفظ کنیم.

نکته قابل تأمل در مورد اين مصاحبه که روز سه شنبه در سوريه ضبط شد اين است که يک بار ديگر بر نزديک بودن مناسبات مسکو و دمشق مهر تأييد می زند.

اسد در اين مصاحبه ضمن تأييد تأثيرات مخرب تحريمهای غرب بر اقتصاد سوريه، گفت دمشق به مدد مناسبات فوق العاده دوستانه اش با کشورهای غير غربی به حيات خود ادامه خواهد داد.

مسکو می گويد، گرچه انتظار کشورهای غربی را از بشار اسد برای کناره گيری از قدرت غير منطقی می داند ، اما تا کنون بارها از وی انتقاد کرده، پای صحبت مخالفان او نشسته و از طرح صلح کوفی عنان قوياً حمايت کرده است.
XS
SM
MD
LG