لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

اسد: فرماندهی ارتش با من نیست!


اسد: فرماندهی ارتش با من نیست!
اسد: فرماندهی ارتش با من نیست!

بشار اسد رییس جمهوری سوریه صدور دستور قتل هزاران معترض را رد کرده و می گوید کنترلی بر نیروهای مسلح ندارد.

رییس جمهوری سوریه در مصاحبه ای جنجالی با باربارا والترز گزارشگر شبکه ای بی سی آمریکا که روز چهار شنبه پخش شد، گفت هرچند من رییس جمهوری هستم اما «صاحب کشور نیستم بنابراین فرماندهی نیروهای مسلح هم با من نیست.» رهبر سوریه تاکید کرد باید میان سرکوب سازمان یافته و اشتباه برخی مقام ها تفاوت قائل شد. بشار اسد گزارش سازمان ملل متحد در مورد کشته شدن ۴ هزار تن در سوریه از آغاز نا آرامی ها را زیر سئوال برد و گفت اغلب قربانیان از هواداران دولت بوده اند. وی همچنین صحت ادعای قتل یک نوجوان ۱۳ ساله را که موجب برپایی اعتراض ها شد و به افکار عمومی جهان دامن زد، تکذیب کرد. گفته می شود حمزه الخطیب به ضرب گلوله کشته و جسدش آتش زده شد.

مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تاکید بر موضع دولت متبوعش مبنی بر دست داشتن اسد در سرکوب بیرحمانه جنبش اعتراضی گفت رهبر سوریه با کلمات بازی کرده و ادعا می کند که در کشور خود اقتداری ندارد.

روز سه شنبه هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در دیداری کم سابقه با هفت نفر از رهبران شورای ملی سوریه در ژنو گفت یک گذار دمکراتیک از برکناری بشار اسد فراتر می رود و می تواند کشور را در مسیر حکومت قانون و حفاظت از امنیت همه شهروندان قرار دهد.

XS
SM
MD
LG