لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۱

بشار اسد: خرابکارها سعی می کنند توطئه های خود را عملی کنند


بشار اسد: خرابکارها سعی می کنند توطئه های خود را عملی کنند
بشار اسد: خرابکارها سعی می کنند توطئه های خود را عملی کنند

ریيس جمهوری سوريه روز دوشنبه در سومين سخنرانی عمده خود از زمان آغاز جنبش های اعتراضی، ضمن وعده انجام گفت و شنود ملی در آينده نزديک، نا آرامی های جاری را معلول توطئه های خارجی دانست که به گفته وی از طریق مشتی خرابکار و افراطی انجام می گيرد.

آقای اسد در بخش هايی از سخنرانی خود در دانشگاه دمشق در زمينه انجام اصلاحات در سوريه گفت: در حال تشکيل کميته ای برای بررسی مسئله بازنگری قانون اساسی است. وی هشدار داد که، خطرناکترين تهديد در برابر سوريه، تضعيف يا سقوط اقتصاد آن است.

آقای اسد در مورد انجام اصلاحات سياسی در قانون اساسی که آن را يکی از مهمترين اصلاحات سياسی ممکن در کشور ناميد، وعده داد به مجرد تغيير قانون احزاب و برگزاری انتخابات، گفت و شنود ملی در سطح کشور آغاز خواهد شد و همه اين قوانين به بحث گذاشته خواهند شد.

انتخابات پارلمانی در صورت عدم تعويق، در ماه اوت آينده برگزار خواهد شد.

وی گفت، مسائل سوريه فقط بايد به دست مردم سوريه حل شوند. بین معترضان و کسانی که خواست های برحق را مطرح می کنند، و خرابکاران بايد تمايز قائل شد. خرابکارها تنها يک گروه کوچک هستند که سعی می کنند با به انحراف کشاندن مردم سوريه اهداف و توطئه های خود را عملی کنند. ما به اقدامات خود جهت تعقيب و مجازات کسانی که در خونريزی ها دست داشته و يا قصد خونريزی دارند ادامه می دهيم.

بشار اسد مسئله عدم برخورد قاطعانه با اين توطئه ها را در کمبود تعداد کافی پليس و نيروهای امنيتی توصيف کرد.

وی که ورود روزنامه نگاران و خبرنگاران بين المللی را به کشور خود ممنوع کرده، در واقع راهی برای شنيدن نظر مخالفان خويش باقی نگذاشته است.

ریيس جمهوری سوريه در جايی از سخنان خود در اشاره به پناهندگان سوری در خاک ترکيه، خطاب به آنان گفت: من در اينجا از همه افراد و خانواده هايی که شهر و روستای خود را ترک کرده اند می خواهم هر چه زودتر به خانه های خود بازگردند. من تضمين می کنم که دولت سوريه از همه کسانی که از جسر الشغور و مناطق اطراف آن به ترکيه رفته اند حمايت خواهد کرد. کسانی در ميان آنها اين نگرانی را به وجود آورده اند که دولت آنها را مجازات خواهد کرد، اما من به شما تضمين می دهم که چنين چيزی حقيقت ندارد و ارتش موظف به حفظ جان آنهاست.

بنابر گزارش فعالان سياسی سوريه، دقايقی پس از پايان سخنرانی بشار اسد، در برخی از مناطق سوريه از جمله حومه دمشق، پايتخت مردم دست به تظاهرات زدند.

XS
SM
MD
LG