لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

بشار اسد وعده داد قانون وضعیت فوق العاده در سوریه لغو می شود


بشار اسد وعده داد قانون وضعیت فوق العاده در سوریه لغو می شود
بشار اسد وعده داد قانون وضعیت فوق العاده در سوریه لغو می شود

بشار اسد، رئيس جمهوری سوريه روز شنبه با وعده لغو قانون وضعيت فوق العاده در کشور، اساسی ترين شعار اعتراضات مردمی، هشدار داد که ديگر بهانه ای برای ادامه تظاهرات وجود نخواهد داشت.

آقای اسد در يک نطق تلويزيونی خطاب به کابينه جديد دولت گفت، ميان مردم و نهادهای دولتی شکافی وجود دارد که بايد پر شود، کانالهای جديدی برای ايجاد ارتباط نزديک مردم و دولت بايد ايجاد شود، و اين امر صرفاً از طريق ايجاد اعتماد متقابل ميسر خواهد بود.

حزب بعث سوريه از زمان روی کار آمدن در سال ۱۹۶۳ ، با اعلام وضعيت فوق العاده در کشور دست دولت را باز گذاشته است تا بدون هيچگونه اتهام يا مجوز قانونی افراد را دستگير کرده و قدرت خود را بر همه ابعاد زندگی مردم اعمال کند.

حرکتهای اعتراضاتی مردم سوريه از چند هفته پيش به اين طرف بدون وقفه در حال اوج گيری بوده، تا اينکه روز جمعه گذشته دهها هزار نفر بطور يکپارچه در پايتخت راهپيمايی کردند.

معترضان بدون اعتنا به سرکوب خونين دولت، اکنون ديگر شعار ايجاد اصلاحات بنيادين را مطرح می کنند.

بشار اسد در نطق روز شنبه خود موضع کاملاً آشتی جويانه و لحنی به مراتب قاطعانه تر از سخنرانی قبلی خود در پایان ماه مارس داشت.

وی اين بار بدون اينکه گناه ناآراميهای کشور را به گردن نيروهای بيگانه بياندازد، بطور خاضعانه ايجاد اصلاحات اساسی را حق مشروع مردم دانست. وی ضمن ابراز تأسف از مرگ افرادی که در درگيريها کشته شدند از کشته شدگان هر دو طرف به عنوان شهيد ياد کرد.

آقای اسد اين بار کوشيد تا با انتخاب نوع کلمات و لحن و شيوه کلامش به مردم ثابت کند که خلاف برداشت آنها از سخنرانی قبلی اش، درد آنها را حس می کند. وی اذعان داشت که سوريه در مرحله سرنوشت سازی قرار دارد و انتظار دارد که هفته آينده قانون وضعيت فوق العاده در کشور لغو شود.

بشار اسد در بخشی از اين سخنرانی گفت: «خونی که در سوريه ريخته شده ما را ناراحت می کند. همه سوريه از اين بابت غمگين است. همه کسانی که جان خود را از دست داده اند، خواه مردم عادی باشند، پليس يا سرباز فرقی نمی کند، از نظر من همه آنها شهيد هستند». وی در بخشی ديگر گفت: «مردم می خواهند در تقسيم ثروت و درآمد برابر باشند، نه فقط در سطح کشور، بلکه در سطح منطقه. اين برابری نه تنها بايد در ميان مردم رعايت شود، بلکه بايد بين شهرهای بزرگ و کوچک هم به يک نسبت باشد».

بشار اسد در اين سخنرانی کوشيد تا مردم را با وعده اصلاحات و ايجاد کميته ای برای بررسی لغو وضعيت فوق العاده و آزادی زندان سياسی آرام کند.

XS
SM
MD
LG