لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۹

سوريه همزمان با خاکسپاری فعالان مقتول صحنه تظاهراتی جديد است


سوريه همزمان با خاکسپاری فعالان مقتول صحنه تظاهراتی جديد است
سوريه همزمان با خاکسپاری فعالان مقتول صحنه تظاهراتی جديد است

در سوريه تظاهرات ضد دولتی جديدی به وقوع پيوسته است و اين در حالی است که آیين های خاکسپاری و ترحيم برای شماری نامشخص از فعالانی شروع شده است که در اعتراض های روز جمعه در نقاط مختلف آن کشور کشته شدند.

شهر درعا در نزديکی مرز اردن، روز شنبه صحنه تظاهراتی جديد بود. اين شهر فعلا به کانون اعتراض عليه دولت بشار اسد ریيس جمهوری سوريه مبدل شده است. ديروز در درعا، همزمان با تظاهرات ضد دولتی در دست کم شش شهر، از جمله در دمشق، پايتخت، به گزارش شاهدان، دست کم ۱۵ نفر کشته شدند.

هزاران معترض در روستای تفس TAFAS در نزديکی درعا، بنا به گزارش های خبری، در جريان راه پيمایی شان، يک پاسگاه پليس و دفتر محلی حزب حاکم بعث را به آتش کشيدند.

معترضين خواستار اصلاحات دموکراتيکی هستند که عملا بسياری از سياست های بشار اسد ریيس جمهوری و متحدان او در حزب بعث را عوض می کند.

سازمان عفو بين الملل روز جمعه گزارش داد دست کم ۵۵ نفرهفته گذشته فقط در داخل و اطراف شهر درعا کشته شدند که در نزديکی مرز اردن قرار دارد. معترضين در درعا روز جمعه يک مجسمه حافظ اسد ریيس جمهوری فقيد سوريه، پدر بشار اسد حکمران فعلی را پایين آوردند.

درعا، شهرمحل سکونت قبايل وابسته به اکثريت مسلمانان سنیّ سوريه به تازگی به کانونی برای تظاهرات عليه حزب بعث حاکم و تحت کنترل علوی های شيعه مبدل شده است.

دمشق نيز روز جمعه صحنه تظاهراتی بود که مخالفان و حاميان دولت ترتيب داده بودند. همزمان با راه پيمایی صدها نفر به نشانه حمايت از مردم درعا، هزاران نفر از حاميان اسد نيز با تکان دادن پرچم های سوريه به طرفداری از ریيس جمهوری فرياد سرداده بودند.

در واشنگتن جی کارنی ،سخنگوی کاخ سفيد، خشونت و آنچه را که وی «اقدامات دولت سوريه برای سرکوبی و ارعاب تظاهرکنندگان» ناميد، تقبيح و محکوم کرد.

بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد نيز روز جمعه تلفنی با آقای اسد تماس گرفت و به او گفت دولت ها موظفند ضمن احترام به حقوق بنيادی مردم از آنان محافظت کنند.

معترضين خواستار لغو وضعيت اضطراری هستند که حزب بعث از طريق آن نزدیک به پنجاه سال است بر سوريه حکومت می کند. معترضين همچنين خواستار محدود ساختن تشکيلات نيروهای امنيتی، آزادی زندانيان سياسی و آزادی تمامی مردم سوريه برای ابرازعقيده شده اند.

روز جمعه شهر مرکزی حما نيز صحنه برگزاری تظاهراتی اعتراضی بود. اين همان شهری است که در سال ۱۹۸۲ حافظ اسد، ریيس جمهوری وقت، شورشی اسلامی را درهم کوبيد که به کشته شدن هزاران نفر منجر شد.

XS
SM
MD
LG