لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۲

تنش در مناطق تحت کنترل دولت اسد؛ معترضان ضددولتی دو پست ایست و بازرسی ارتش را تصرف کردند


دیر الزور - آرشیو
دیر الزور - آرشیو

فعالان اپوزیسیون در سوریه می‌گویند معترضان ضددولتی دست کم دو پست ایست و بازرسی ارتش در استان دیر الزور، واقع در شرق کشور را تصرف کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، اعلام کرد اعتراضات در مناطق تحت کنترل دولت صورت گرفت که نزدیک به مناطقی قرار دارند که تحت کنترل نیروهای مورد حمایت آمریکا است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید اعتراضات پس از نماز جمعه روی داد و معترضان به سمت دو پست ایست و بازرسی ارتش حرکت و آنها را تصرف کردند. گفته می شود در ادامه حرکت معترضان به سمت یک روستا، نیروهای ارتش به سمت معترضان تیراندازی کردند که در نتیجه یکی از معترضان کشته و چند تن دیگر مجروح شدند. گروه های دیگر، آمار مختلفی داده اند. به گفته گروهی از فعالان، معترضان خواهان خروج نیروهای مورد حمایت ایران از منطقه هستند. دیرالزور هم مرز با عراق است و گروه های مورد حمایت رژیم حاکم بر ایران در آن قرار دارند.

چندی پیش دولت ایالات متحده خواستار پایان حضور نیروهای خارجی، از جمله نیروهای رژیم جمهوری اسلامی، در سوریه شد. جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، گفت که رژیم سوریه مسئول اصلی بیرون رفتن تمامی نیروهایی است که در این کشور حضور دارند و طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، تمامی نیروهایی که در سال ۲۰۱۱ آن‌جا نبوده‌اند، از جمله ایران، باید از سوریه خارج شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG