لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۴

رسانه دولتی: نیروهای رژیم سوریه کنترل بخش دیگری از حماه را به دست گرفتند


تصویر آرشیوی از یک نیروی ارتش سوریه در حماه
تصویر آرشیوی از یک نیروی ارتش سوریه در حماه

نیروهای رژیم سوریه با تصرف یک منطقه در شمال غرب این کشور در روز جمعه اول شهریور ماه، مخالفان دولت سوریه و یک پست نظامی ترکیه را به محاصره خود در آوردند و شماری از شهرهایی را که اوایل جنگ هشت ساله از دست داده بودند، پس گرفتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اوایل این هفته، نیروهای رژیم سوریه جنوب استان ادلب و همچنین شمال استان حماه را هدف حملات هوایی و زمینی قرار دادند که منجر به خروج گسترده ساکنان محلی از این مناطق شد. سازمان ملل متحد می گوید از ماه آوریل و با افزایش حملات نیروهای رژیم، صدها نفر از ساکنان این مناطق کشته شده اند.

گروه‌های مختلف مخالف رژیم پس از شکست‌های شدید، تنها گوشه شمال غرب سوریه را در کنترل خود دارند.

بشار اسد پس از آنکه کنترل اکثر بخش های سوریه را با کمک نظامی روسیه و ایران به دست گرفت، حالا توجه خود را به ادلب معطوف کرده است. با این حال، حضور نیروهای آمریکایی در کنار نیروهای کرد در شمال شرق و همچنین توجه ترکیه به مناطق مرزی، مانعی بر سر راه ادامه پیشروی های نیروهای رژیم سوریه به شمار می رود.

پیشروی اخیر نیروهای نظامی سوریه، نیروهای ترکیه در ادلب را در تیررس آنها قرار داده و امید آنکارا به جلوگیری ایجاد موج جدید هجوم پناهجویان سوری به مرزهای ترکیه را تهدید کرده است.

رسانه دولتی اخباریه صبح جمعه اعلام کرد نیروهای رژیم اسد، مخالفان رژیم را در مناطقی در حماه را محاصره کرده اند و به نوشته رویترز، تصرف اخیر این مناطق شامل شش شهر و بلندی های اطراف آنها می شود.

در همین حال دولت ایالات متحده می‌گوید حضور نیروهای خارجی، از جمله نیروهای رژیم حاکم بر ایران، در سوریه، باید پایان یابد. جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، به تازگی گفت که رژیم سوریه مسئول اصلی بیرون رفتن تمامی نیروهایی است که در این کشور حضور دارند و طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، تمامی نیروهایی که در سال ۲۰۱۱ آن‌جا نبوده‌اند، از جمله ایران، باید از سوریه خارج شوند.

ایالات متحده تاکنون بارها نقش ویرانگر جمهوری اسلامی در مناقشات منطقه‌ای، از جمله در سوریه، که موجب طولانی شدن جنگ در آن کشور شده است، را محکوم کرده و قطع کردن محل درآمدهای جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تامین مالی گروه‌ها و رژیم‌های تبهکار، از جمله حزب‌الله و رژیم اسد در سوریه، را از اهداف اصلی بازگرداندن تحریم‌های اعمال شده بر رژیم ایران، برشمرده است.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیز به تازگی در جلسه‌ای با اعضای یکی از کمیته‌های فرعی مجلس نمایندگان گفت که رژیم ایران در سوریه مشغول ساختن پایگاهی برای اجرای عملیات تروریستی و تهدید اسرائیل است و تاکید کرد که فشار ایالات متحده برای مقابله با همین کارهای جمهوری اسلامی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG