لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

قرابی: اپوزيسيون سوريه اعتمادی به وعده های بشار اسد ندارد


قرابی: اپوزيسيون سوريه اعتمادی به وعده های بشار اسد ندارد
قرابی: اپوزيسيون سوريه اعتمادی به وعده های بشار اسد ندارد

اپوزيسيون سوريه می گويد اعتمادی به وعده های دولت سوريه در پاسخ به پيشنهاد صلح شش ماده ای کوفی عنان، فرستاده سازمان ملل متحد و اتحاديه عرب ندارد. برنامه صلح کوفی عنان، خواهان برقراری آتش بس، انجام مذاکرات سياسی ميان دولت و اپوزيسيون سوريه و بازکردن درهای کشور به روی نهادهای امدادی است.

دولت سوريه روز دوشنبه پاسخ خود را به برنامه صلح پيشنهادی کوفی عنان رسماً اعلام کرد. اما هيچ توضيح بيشتری در اين زمينه هنوز منتشر نشده است.

عمار قرابی، يکی از اعضای اپوزيسيون سوريه از شهر استانبول در ترکيه گفت، در ميان اپوزيسيون اميدی به حرفها و وعده های بشار اسد وجود ندارد. قرابی روز دوشنبه گفت، در واقع همين مسئله که دولت سوريه به پيشنهاد کوفی عنان پاسخ گفته، به ضرورت برگزاری کنفرانس دوستان سوريه قوت بيشتری می بخشد. وی در ادامه افزود، اين کنفرانس برای انقلاب، مردم، آينده و سرنوشت سوريه اهميت حياتی دارد.

وزرای امور خارجه کشورهای عمدتاً عربی و چندين کشور غربی قرار است برای يافتن راههای چگونگی اعمال فشار بيشتر بر رژيم بشار اسد در ترکيه تشکيل جلسه دهند.

در عين حال، حدود ۲۰۰ نفر از اعضای اپوزيسيون سوريه روز دوشنبه در استانبول با يکديگر ديدن کردند تا پيش از برگزاری کنفرانس دوستان سوريه صف واحدی تشکيل دهند.

عماد قليون، پسر عموی برهان قليون، رييس شورای ملی سوريه ابراز اميدواری کرد، در کنفرانس آتی در زمينه چندين مسئله اساسی توافق حاصل شود. از جمله اينکه اپوزيسيون به يک صدای واحد تبديل شود.

ترکيه و نروژ به علت وخامت روزافزون اوضاع امنيتی سوريه روز دوشنبه سفارتخانه های خود را در دمشق تعطيل کردند. اين حرکت دو روز پس از آن صورت گرفت که وزير امور خارجه ترکيه اعلام کرد، آنکارا به اين نتيجه رسيده که مناسبات ديپلماتيک خود را با دمشق قطع کند. عماد قليون روز دوشنبه ضمن استقبال از اين تصميم گفت، اميدوار است ترکيه با عمل کردن به وعده هايش راه را برای گشايش دريچه های کمکهای انسانی به روی مردم سوريه باز کند.

ترکيه با ۹۱۱ کيلومتر مرز مشترک با سوريه می گويد، در مقابل درخواست کمک کسانی که از جنگ و خونريزی به اين کشور پناه می برند، نمی تواند بی تفاوت باشد.

XS
SM
MD
LG