لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۲

تعداد کشته های درگیری در حلب به ۲۰ نفر رسید؛ نگرانی ها از فروپاشی آتش بس سوریه


حمله هوایی چهارشنبه شب، ۲۰ کشته و از جمله چند کودک برجای گذاشته است.
حمله هوایی چهارشنبه شب، ۲۰ کشته و از جمله چند کودک برجای گذاشته است.

با افزایش درگیری ها در شهر حلب در سوریه، نگرانی ها برای فروپاشی آتش بس موقت در این کشور افزایش یافته است.

روز پنجشنبه، ده ها نفر در حمله هوایی به بیمارستانی در شهر حلب سوریه کشته و زخمی شدند.

پزشکان بدون مرز روز پنجشنبه در یک پیام تویتری از مرگ چهارده نفر در حمله هوایی به بیمارستانی خبر داد که در منطقه زیر کنترل مخالفان مسلح بشار اسد در شهر حلب واقع شده است.

به گفته پزشکان بدون مرز دستکم سه پزشک در این حمله جان خود را از دست داده اند. دیده بان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، تعداد کشته ها در بیمارستان حلب را ۲۷ نفر عنوان کرد.

در میان کشته ها، ۳ کودک و ۳ نفر از کادر پزشکی بوده اند.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده در واکنش گفت "ما از حمله هوایی به بیمارستان القدس شهر حلب که بطور مشترک توسط پزشکان بدون مرز و کمیته بین المللی صلیب سرخ اداره می‌شد و در اثر آن حمله ده‌ها نفر از جمله بیماران و کودکان و کادر پزشکی کشته شدند، به شدت عصبانی هستیم."

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا نیز روز پنجشنبه این حمله را "هولناک" خواند و گفت "با الگوی حملات شنیع و منزجرکننده رژیم اسد علیه نیروهای امدادرسان مطابقت دارد."

هنوز روشن نیست این حمله توسط چه گروهی انجام شده، ولی منطقه ای که بیمارستان در آن قرار دارد تحت کنترل شورشیان است و در هفته های گذشته نیروی هوایی سوریه و روسیه به دلیل حملات هوایی به این منطقه مورد انتقاد قرار گرفته بودند.

نگرانی دمیستورا

همزمان، فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه می گوید نگران فروپاشی آتش بس موقتی در سوریه است.

استفان دمیستورا از آمریکا و روسیه خواسته برای جلوگیری از فروپاشی کامل توافق آتش بس در سوریه فورا اقدام کنند.

فرستاده ویژه سازمان ملل در سوریه می گوید دور جدیدی از مذاکرات صلح سوریه در ماه آینده برگزار خواهد شد. وی خواهان آتش بس شده است تا قبل از تعیین تاریخی برای مذاکرات، شرایط برگزاری مذاکرات فراهم شود.

وی روز پنجشنبه در شورای امنیت سازمان ملل گفت برغم افزایش خشونت ها در سوریه، گفتگوهای صلح ژنو زمینه هایی برای توافق پیدا کرده است.

از جمله خشونت هایی که مورد اشاره آقای دمیستورا قرار گرفت، حمله روز پنجشنبه به یک بیمارستان در حلب بود.

آقای دمیستورا روز پنجشنبه در شورای امنیت این سوال را مطرح کرد که چگونه می توان پیگیر تداوم مذاکرات بود در حالی که همه اخبار از بمبگذاری و انفجار است؟

XS
SM
MD
LG