لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۲

مخالفان سوری یک شهرک استراتژیک را در کنترل گرفتند


فعالان سوری از کنترل شهرکی استراتژیک توسط مخالفان خبر می دهند که در عملیات دولت علیه مخالفان مسلح در شهر حلب، نقشی حیاتی داشت.

نهاد سوری نظارت بر حقوق بشر می گوید نیروهای وفادار به بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، کاملا از شهرک سراقب عقب نشینی کرده اند؛ جاده های اصلی حلب به دمشق و راه های ارتباطی با مناطق ساحلی در دریای مدیترانه از این شهرک می گذرد.

فعالان می گویند دست کم ۲۸ سرباز در حملات روز پنجشنبه به پست های بازرسی دولتی در منطقه کشته شدند، که در نهایت به برقراری کنترل بر شهرک سراقب منجر شد. به فاصله ای کوتاه پس از این حملات، تصاویری در یک وب سایت پخش کننده ویدیوهای یوتیوب منتشر شد که نشان می دهد مخالفان مسلح، سربازان را اعدام می کنند. گفته می شود این کشتار پس از آن انجام گرفت که سربازان تسلیم شده بودند.

تشکیلات حقوق بشری سازمان ملل متحد می گوید این ویدیو احتمالا مدرکی حاکی از ارتکاب جنایات جنگی است. گروه های مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل، می گویند چنین عملی را تقبیح و محکوم می کنند.

دولت سوریه و رسانه های دولتی آن کشور هنوز در مورد این ویدیو و ادعای مخالفان مسلح در مورد کنترل بر شهرک استراتژیک سراقب اظهار نظر نکرده اند. کنترل مخالفان بر این شهرک، دولت را در عملیات ارسال تدارکات و اعزام نیروهای تقویتی برای پشتیبانی و دفاع از مواضعی که در شهر حلب دارند، با مشکل مواجه می کند.

رامی عبدالرحمن، مدیر این نهاد نظارتی مستقر در بریتانیا امروز، جمعه، به صدای آمریکا گفت اکنون تمامی نقاطی که از هر سو در شعاع ۲۵ کیلومتری این شهرک قرار دارند در کنترل مخالفان مسلح است. وی گفت این بدان معناست که کاروان های دولتی در ماموریت های انتقال تدارکات و تجهیزات برای سربازان مستقر در حلب، اکنون در قبال حملات مخالفان مسلح بیشتر آسیب پذیرند.

عبدالرحمن گفت: "این شهرک مهمی است که می توان در آنجا پشتیبانی از رژیم در حال جنگ در حلب را قطع کرد. رژیم سوریه در آنجا دارای تجهیزات است و برای جنگیدن در چند ماه آینده آماده شده است، اما اگر نبرد برای مدتی طولانی ادامه یابد حلب را از دست می دهد".

فعالان می گویند دست کم ۲۸ سرباز در حملات روز پنجشنبه به پست های بازرسی دولتی در منطقه کشته شدند. تصاویر ویدیوئی در اینترنت گویای اعدام این سربازان است. گرچه تائید صحت و سقم این تصاویر ممکن نیست اما اعتراض گروه های بین المللی مدافع حقوق بشر را برانگیخته است.

سربازان دولتی ماه هاست که با مخالفان مسلح برای کنترل بر شهر حلب می جنگند؛ حلب دومین شهر بزرگ سوریه است.

مناقشه سوریه وارد بیستمین ماه خود شده است و شمار تلفات آن اکنون به حدود ۳۶ هزار نفر رسیده است.
XS
SM
MD
LG