لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۲

حلب صحنه بزرگترين نبرد عليه رژيم بشار اسد


فعالان و مخالفان رژيم بشار اسد می گويند درگيری های شديد در حلب بزرگترين شهر سوريه ، ادامه دارد. مخالفان مسلح برای فتح قلعه تاريخی اين شهر که آن را استراتژيک می خوانند، تلاش می کنند.

حلب بزرگترين شهر سوريه صحنه اصلی نبرد بين مخالفان و ارتش سوريه شده است. تصاوير ويديويی غيرحرفه ای نشان می دهد ارتش سوريه روز يکشنبه اين شهر را زير بمباران گرفته است. در تصاوير منتشر شده ديگر نيز بمباران سنگين منطقه رستان در خارج از شهر حمص ديده می شود. خبرگزاری آسوشيتدپرس مستقلاً محتوای اين تصاوير را تاييد نکرده است.

صحنه نبرد اصلی اکنون به شهر حلب يکی از قديمی ترين شهرهای جهان منتقل شده است. اين شهر در ۳۵۰ کيلومتری شمال دمشق، پايتخت سوريه واقع است. مخالفان بشار اسد در دو هفته گذشته چند منطقه در اين شهر را تحت کنترل گرفته اند.

ارتش و نيروهای امنيتی سوريه برای سرکوبی مخالفان در حلب تلاش بسياری کرده اند، اما ، مقاومت و پيشروی مخالفان نشان از تقويت و سازماندهی مبارزاتی آن ها دارد.
به گفته سازمان ديده بان حقوق بشر سوريه مستقر در بريتانيا بمباران شديد و درگيری های حلب، عمدتاً در منطقه السوکاری و صلاح الدين رخ داده است.

مخالفان رژيم بشار اسد می گويند، دولت سوريه برای يک تهاجم همه جانبه برای شکست مخالفان در حلب تدارک می بيند. الوطن، روزنامه طرفدار دولت سوريه، روز يکشنبه نوشت ارتش سوريه برای نبرد نهايی عليه مخالفان آماده شده است.

بخش زبان انگليسی تلويزيون دولتی سوريه تصاويری را منتشر کرد که طی آن گروهی که مخالفان خوانده شده اند در درعا توسط نيروهای امنيتی دستگير شده اند.

در همين حال جان مک کين، جو ليبرمن و ليندسی گراهام، سه سناتور آمريکايی، وضعيت اپوزيسيون سوريه را به کردها و شيعيان عراق تحت رژيم صدام حسين تشبيه کردند. اين سه سناتور می گويند دولت آمريکا بايد برای اپوزيسيون سوريه کمک مستقيم تسليحاتی، اطلاعاتی و آموزشی، فراهم کند.
XS
SM
MD
LG