لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

تظاهرات انبوه معترضین در حلب


هزاران معترض روز جمعه به خیابانهای حلب ریختند. فعالان اپوزیسیون سوریه اجتماع امروز را بزرگترین تظاهرات از آغاز قیام علیه بشار اسد در ۱۵ ماه پیش توصیف می کنند.

فعالان مخالف دولت معترضین را تشویق کرده بودند به نشانه همبستگی با دانشجویانی که در جریان اعتراض روز پنجشنبه با نیروهای امنیتی روبرو شدند، زیر شعار «قهرمانان» دانشگاه حلب به خیایانها بریزند.

اعتراضها و خشونت در حالی جریان دارد که مقامات سازمان ملل متحد ابراز نگرانی می کنند که القاعده ممکن است در حملات اخیر نقش بازی کرده باشد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت او بر این باور است که القاعده در پشت بمب گذاریهای دوگانه در دمشق قرار داشت. در این دو بمب گذاری ۵۵ تن کشته شدند.

آقای بان روز پنجشنبه گفت امکان درگیری القاعده «بار دیگر مشکلاتی بسیار جدی» به بار آورده است. او همچنین گفت شمار کشته شدگان مرتبط با ناآرامیها در سوریه در ۱۵ ماه گذشته به ۱۰ هزار تن رسیده است.

روز جمعه، ژنرال رابرت موود، سرپرست نروژی هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه، در یک کنفرانس خبری گفت حضور القاعده «تحولی نگران کننده» خواهد بود.

موود گفت شمار ناظران در سوریه به ۲۵۰ نفر افزایش یافته است، اما آنها به تنهایی ممکن است نتوانند خشونت مرگبار را متوقف سازند.

روز جمعه فعالان اوپوزیسیون همچنین گفتند نیروهای دولتی شهر راستان در منطقه حمص را به شدت گلوله باران کردند. روز پنجشنبه، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه گفت ۳ تن توسط مسلسل در منطقه کشته شده اند.

رسانه های دولتی سوریه می گویند مهاجمان روز پنچشنبه در حمص اتوبوس حامل افسران پلیس را زیر آتش گرفتند و یک تن را کشتند. دولت «تروریستهای مسلح» را مسئول دانسته است.
XS
SM
MD
LG