لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

شمار تلفات حملات هوایی نیروهای ائتلاف در سوریه از ۹۰۰ تن فراتر رفت


از شروع حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه پیکارجویان «دولت اسلامی» (داعش) و دیگر گروه‌های شورشی در سوریه، ۹۱۰ نفر کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، المونیتور، گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه – مستقر در لندن – روز شنبه با اعلام این خبر گفته بیشترین شمار کشته ‌شدگان در حملات هوایی دو ماه گذشته، یعنی ۷۸۵ نفر، را شورشیان داعش تشکیل می‌دادند. ۵۲ نفر از کشته شدگان غیرنظامی بودند، و بقیه عضو دیگر گروه‌های شورشی فعال در سوریه بودند. بنا به آمار گروه المونیتور، هشت کودک و پنج زن در میان غیرنظامیان بودند. ایالات متحده گفته روی گزارش‌های مربوط به کشته شدن غیرنظامیان با جدیت تحقیق خواهد کرد.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه اطلاعات خود را از منابعی در داخل کشور کسب می‌کند، گفته ۷۲ عضو جبهه النصرت (شعبه القاعده در سوریه) هم جزو کشته شدگان هستند.

ایالات متحده می‌گوید گروه شورشی «خراسان» هم هدف حملات هوایی ائتلاف قرار گرفته است. ایالات متحده بر این باور است که گروه خراسان از پیوستن اعضای باسابقه القاعده به جبهه النصرت تشکیل شده؛ اما بیشتر تحلیل‌گران و فعالان این نظر را قبول ندارند.

آمار سازمان ملل حاکی است از آغاز قیام مردمی در سوریه، که در اندک مدتی به جنگ داخلی تبدیل شد، و نزدیک به چهار سال از شروع آن می‌گذرد، ۲۰۰.۰۰۰ نفر در آن کشور جان خود را از دست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG