لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۳

تصویب اعزام ناظران به سوریه


تصویب اعزام ناظران به سوریه
تصویب اعزام ناظران به سوریه

شورای امنیت سازمان ملل متحد اجازه داده است بالغ بر ۳۰۰ ناظر نظامی غیر مسلح به سوریه اعزام شوند.
در حالی که خشونت مرگبار از اجرای آتش بس بین دولت و نیروهای اوپوزیسیون جلوگیری کرده است، شورای امنیت روز شنبه به اتفاق آرا رای داد به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد اجازه داده شود این موضوع را که آیا اعزام ناظران بدون خطر خواهد بود یا نه «ارزیابی کند.» ارزیابی های او بر تحولات در سوریه که توقف خشونت را شامل می شود استوار خواهد بود.
دولت سوریه و نیروهای اوپوزیسیون با آتش بس بعنوان بخشی از طرح کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متخد و اتحادیه عرب موافقت کردند. اما آنها بارها یکدیگر را به نقض توافق متهم کرده اند.
کمیسیون عمومی انقلاب سوریه می گوید روز شنبه دست کم چهار تن در «آتش رژیم» کشته شدند. همچنین، فعالان می گویند انفجارهایی یک فرودگاه نظامی در نزدیکی پایتخت را تکان داد.
در این میان، دولت می گوید «تروریست های مسلح» بمبی را در نزدیک یک خط لوله نفت در استان دیرالزور کار گذاشتند. دولت گروه های مسلح را مسئول زنجیره ای از حملات علیه نیروهای امنیتی در چند روز گذشته می داند.
شورای امنیت قبلا اعزام یک تیم ۳۰ نفری را تصویب کرده است اما تحلیلگران می گویند برای اجرای ماموریت سازمان ملل متحد به ناظران بیشتری نیاز است.

خبرگزاری دولتی سوریه می گوید ناظران روز شنبه به حمص رفتند، با فرماندار منطقه ای به گفت و گو نشستند و از چند محله دیدن کردند.

حمص بیش از یک هفته صحنه گلوله باران سنگین نیروهای دولتی بود، اما بگفته فعالان روز شنبه آرام بود.

روز جمعه، گروه های حقوق بشر گفتند نیروهای سوریه دست کم ۱۱ غیر نظامی از جمله چندین نفر را در حمص کشتند.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که در بیش از یک سال سرکوب ناراضیان در سوریه بیش از ۹ هزار تن کشته شده اند.

دیپلمات ها همچنین سعی دارند کمک های امدادی بیشتری را به شمار فزاینده سوری های نیازمند برسانند. اما مدیر دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگ ساختن امور انسانی تایید کرد که این کار دشوار بوده است. او گفت نیاز به تدارکات دارو و تدارکات پزشکی و کمک های غذایی، بویژه در مناطقی که شاهد بیشترین نبردها بوده اند، سرسام آور شده است.

XS
SM
MD
LG