لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۰

عنان: سربازان سوریه بر بازداشت های جمعی افزوده اند


کوفی عنان فرستاده بین المللی می گوید بنظر می رسد سربازان سوریه دستگیری های جمعی و شکنجه در جوامع شورشی را گسترش می دهند.

بگفته دیپلمات ها، عنان این موضوع را روز سه شنبه در جلسه محرمانه ای در شورای امنیت سازمان ملل متحد از طریق یک کنفرانس ویدیوئی از ژنو عنوان کرد. او بعدا به خبرنگاران گفت سازمان ملل متحد نمی تواند اجازه دهد سوریه به جنگ داخلی کشیده شود.

عنان گفت از زمان اجرای آتش بس شکننده در ماه گذشته، نیروهای سوریه گلوله باران شورشیان و قرار گاه های اوپوزیسیون را کاهش داده اند، اما نیروهای امنیتی به فعالیت در داخل و در اطراف مراکز قیام ۱۴ ماهه اوپوزیسیون علیه بشار اسد ادامه می دهند.

یک هیات غیر مسلح سازمان ملل متحد برای نظارت بر رعایت توافق آتش بس توسط نیروهای دولت و اوپوزیسیون در سوریه بسر می برد.

در پی توضیحات عنان، بشار جعفری سفیر سوریه در سازمان ملل متحد گفت برخی از کشورهای عرب از اوپوزیسیون پشتیبانی می کنند و آنرا مسلح می سازند. او گفت دولت به طرح صلح کوفی عنان پای بند است.

فعالان حقوق بشر سوری می گویند نیروهای امنیتی روز سه شنبه در نبردهایی در سراسر کشور دست کم ۶ تن را کشتند. شمار تلفات نمی تواند مستقلا تایید شود.

شورشیان سوریه همچنین از زمان اجرای آتش بس منظما به نیروهای اسد حمله کرده اند. کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید جنبش شورشی سوریه در کوشش برای برکناری بشار اسد بر استفاده از تاکتیک های چریکی می افزاید.

XS
SM
MD
LG