لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۷

آتش بس در سوریه به طور جدی به خطر افتاده است


آتش بس در سوریه به طور جدی به خطر افتاده است
آتش بس در سوریه به طور جدی به خطر افتاده است

سخنگوی هیات ناظر برآتش بس سازمان ملل متحد در سوریه می گوید ناظران به دوما در حومه دمشق و نقاط دیگر می روند، در همین حال فعالان از ادامه خشونت نیروهای دولتی خبر می دهند.

سخنگوی هیات روز پنجشنبه گفت ناظران در جریان دیدار از دوما در روز سه شنبه متوجه شدند که باید برای آرام ساختن وضع در آنجا اقداماتی صورت گیرد.

شورای ملی سوریه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است جلسه فوق العاده ای که بر حفاظت از غیر نظامیان متمرکز باشد تشکیل دهد. این گروه به تشدید حملات در حما و شهرهای دیگر به عنوان دلایلی برای درخواست خود استناد می کند.

خشونتها حتی در حال بازگشت هیات ناظر بر آتش بس سازمان ملل به مناطقی از جمله دوما ادامه دارد.

شورای امنیت اجازه داده است یک هیات ۳۰۰ نفری به سوریه اعزام شود. مسئول هیات صلحبانی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت ۳۰ ناظر ممکن است در این هفته در سوریه مسقر شوند و ۱۰۰ نفر ظرف یک ماه به سوریه خواهند رفت.

اما روز چهارشنبه آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه از سازمان ملل متحد خواست تمام ناظران را ظرف ۱۵ روز اعزام کند، زیرا به گفته او آتش بسی که از روز ۱۲ آوریل به اجرا درآمده، به گونه ای جدی به خطر افتاده است.

آقای ژوپه گفت فرانسه درباره تصویب قطعنامه ای بر اساس فصل ۷ منشور ملل متحد با دیگر قدرتهای جهانی بحث کرده است. این فصل اجازه می دهد برای «برقراری صلح و امنیت بین المللی» از نیروی نظامی استفاده شود.

فعالان حقوق بشر گفتند نیروهای امنیتی سوریه روز چهارشنبه در حملاتی که دست کم ۲۷ تن در سراسر کشور قربانی گرفت، دوما را گلوله باران کردند. در خشونتهای روز پنجشنه حد اقل یک تن در منطقه دیر الزور کشته شد.

رسانه های دولتی سوریه کسانی را که بمب ساز و تروریست می نامند، مسئول انفجارهای مرگبار روز چهارشنبه در حمص می دانند. با این حال گروههای طرفدار حقوق بشر گفتند نیروهای دولتی عامل انفجارهایی بودند که دست کم ۱۶ کشته برجا گذاشت.

خبرگزاری دولتی سانا گفت یک انفجار تروریستی شهر را هدف گرفت، اما فعالان گلوله باران نیروهای دولتی را مسئول دانستند. هیچکدام از گزارشها نمی تواند به طور مستقل مورد تایید قرار گیرد.

در جایی دیگر، به گفته فعالان، شورشیان سوریه ۳ سرباز دولتی را در نبردی در استان درعا کشتند.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که از آغاز قیام در سوریه بیش از ۹ هزار تن کشته شده اند، در حالی که گروههای فعال این رقم را از ۱۱ هزار نفر بالاتر می دانند.

XS
SM
MD
LG