لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۷

کوششهای دیپلماتیک برای حفظ آتش بس در سوریه همچنان ادامه دارد


کوششهای دیپلماتیک برای حفظ آتش بس در سوریه همچنان ادامه دارد
کوششهای دیپلماتیک برای حفظ آتش بس در سوریه همچنان ادامه دارد

فعالان در سوریه می گویند یک افسر اطلاعاتی در دمشق کشته شده است، در حالی که بر اثر یک انفجار جداگانه در شهر ۳ نفر مجروح شدند.

با ادامه حملات بیم آن می رود که مناقشه ۱۳ماهه روز به روز خشونت آمیزتر شود، و کوششهای دیپلماتیک همچنان برای تحکیم آتش بس ادامه دارد.

گروه ناظر برحقوق بشر در سوریه به صدای امریکا گفت این افسر اطلاعاتی بامداد سه شنبه در ناحیه «برزه» کشته شد اما اطلاعات بیشتری ارائه نداد. دولت سوریه نیز اظهار نظری نکرده است.

شورشیانی که خواهان سرنگونی بشار اسد هستند بر حملات خود بر هدفهای نظامی و افسران امنیتی افزوده اند، برخی از آنها را هنگامی که عازم محل کارشان بودند کشتند.

در دومین حادثه، یک کانال تلویزیونی طرفدار دولت «تروریستهای مسلح» را مسئول انفجار یک کامیون نظامی در ناحیه المرجه در مرکز دمشق دانست. راننده کامیون و ۲ مسافر یک اتوموبیل نزدیک مجروح شدند و به بیمارستان انتقال یافتند.

این حملات در حالی صورت می گیرد که یک تیم ناظر سازمان ملل متحد بر آتش بس، از محله ناآرام درعا در حومه دمشق دیدن کرد. گزارشهای فعالان و نیز ویدیوهای آماتور گلوله باران و تیراندازی در منطقه را نشان می دهد، روز دوشنبه ۵۵ تن در سراسر سوریه - اکثرا در حماه که ناظران روز یکشنبه از آن دیدن کرده بودند – کشته شدند.

قرار است کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا امروز - سه شنبه - شورای امنیت را از کوششهای میانجیگرانه خود و نیز استقرار یک نیروی ناظر ۳۰۰ نفری در سوریه، که شورای امنیت روز شنبه تصویب کرد، آگاه سازند.

رهبران تبعیدی اپوزیسیون می گویند این رقم کوچکتر ازآن است که بتواند در تمام سوریه بر آتش بس نظارت کند.

در ژنو، «برنامه جهانی غذا» گفت قصد دارد در هفته های اینده به ۵۰۰ هزار نفر در سوریه کمک غذایی برساند.

«برنامه جهانی غذا» گفت کمک خود را به درخواست هلال احمر سوریه افزایش می دهد و آماده است وقتی دسترسی به مناطق امکان پذیر شد عملیاتش را گسترش دهد.

آژانس های امداد سازمان ملل متحد بیشتر از ورود به سوریه ممنوع شده اند، اما بر اساس تخمین ارزیابی مشترکی که ماه پیش با مقامات سوریه انجام گرفت، دست کم یک میلیون نفر به کمکهای انسانی نیاز دارند.

در این میان، منصف المرزوق رییس جمهوری تونس گفت کار همتای سوری او تمام است و سرانجام «مرده یا زنده» قدرت را رها خواهد کرد. وی روز سه شنبه به روزنامه الحیات گفت متحدان بین المللی بشار اسد «روس ها، چینی ها و ایرانی ها، باید بفهمند که کار این مرد تمام است و باید او را ترغیب کنند از قدرت دست بردارد.»

المرزوق مستقیما خطاب به رهبر سوریه گفت «برای تو و خانواده ات بهتر است زنده کنار بروی، زیرا اگر تصمیم بگیری مرده مقامت را ترک کنی، به معنای این خواهد بود که موجب مرگ دهها هزار بی گناه شده ای.»

سازمان ملل متحد تخمین می زند که در سرکوب ۱۳ ماهه قیام بیش از ۹ هزار تن کشته شده اند، در خالی که گروههای فعال این رقم را بیش از ۱۱ هزار تن می دانند.

XS
SM
MD
LG