لینکهای قابل دسترسی

سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

اتحادیه اروپا فروش کالا با مصارف دوگانه را به سوریه ممنوع می کند


اتحادیه اروپا فروش کالا با مصارف دوگانه را به سوریه ممنوع می کند
اتحادیه اروپا فروش کالا با مصارف دوگانه را به سوریه ممنوع می کند

گروه گوچکی از ناظران سازمان ملل در سوریه با امید به اين که بتوانند به آتش بس شکننده ای که در پایان دادن به درگیریهای ۱۳ ماه اخیر موفق نبوده انسجام بخشند از محله زبدانیه در حوالی دمشق دیدن می کنند.

نیراج سینگ سخنگوی گروه ۸ نفره سازمان ملل گفت دو ناظر دیگر نیز روز جمعه به آنها ملحق می شوند.

همزمان، اتحادیه اروپا فروش کالاهای تجملی و نیز ابزاری که مصارف دوگانه دارند و ممکن است در سرکوب به کار آیند را به سوریه ممنوع می کند. به گفته دیپلماتها این تصمیم در اجلاس روز دوشنبه وزرای امور خارجه اتحادیه در بروکسل اعلام خواهد شد. هنوز روشن نیست «کالاهای تجملی» چه کالاهایی را در بر می گیرد، اما این تحریم بیشتر عملی نمادین علیه شیوه زندگی رهبر سوریه و همسر بریتانیایی تبار اوست. کالاهایی که مصارف دوگانه دارند می تواند از اتومبیل تا کود شیمیایی و هر نوع مواد شیمیایی را در بر بگیرد.

قرار است ۳۰ ناظر غیر مسلح برای نظارت بر آتش بس در روزهای آینده به سوریه بروند. تعداد این گروه – به عنوان بخشی از توافقی که با نظارت کوفی عنان به دست آمد – ممکن است در آینده به ۳۰۰ نفر برسد، ولی ارسال این گروه بزرگ بسته به ارزیابی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد که تشخیص دهد شرایط اجازه فرستادن این تیم را می دهد یا نه.

این نخستین بار است که سازمان ملل یک گروه غیر مسلح را به منطقه درگیری می فرستد. دیپلماتهای غربی هشدار داده اند که ماموریت این تیم شکست خواهد خورد، مگر این که دولت سوریه با مقررات آتش بس همراهی کند.

بَسما کُدمانی سخنگوی گروه در تبعید «شورای ملی سوریه» گفت افزایش تعداد ناظران و ماموریت آنان، کافی برای حفظ مردم این کشور از حملات دولتی نیست. وی خواهان اعزام سریع دست کم ۳۰۰۰ نفر به سوریه شده است.

حملات نیروهای دولتی سوریه و درگیریها با شورشیان باعث مرگ دست کم ۱۷ نفر در روز یکشنبه شد. از این تعداد ۵ نفر سرباز در یک نفربر بودند که در انفجار بمب کنار جاده ای کشته شدند.

دو تن از ناظران سازمان ملل پس از اقامت شباهنگاهی در شهر حمص، مقری ایجاد کرده اند و رامی عبدالرحمن، سرپرست گروه حقوق بشر سوریه در بریتانیا، می گوید ادامه حضور ناظران در حمص باعث انحراف حملات نیروهای دولتی به این شهر می شود.

XS
SM
MD
LG