لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۰

تجدید گلوله باران و انفجارهای مرگبار در سوریه


تجدید گلوله باران و انفجارهای مرگبار در سوریه
تجدید گلوله باران و انفجارهای مرگبار در سوریه

در آتش بس لرزان در سوریه روز جمعه نشانه های از هم گسیختگی بیشتر نمایان شد. نیروهای امنیتی معترضین را به گلوله بستند و قرارگاههای اوپوزیسیون را زیر آتش گرفتند، در همین حال دولت شورشیان را مسئول یک انفجار مرگبار دانست.

فعالان می گویند معترضینی که خواهان استعفای بشار اسد بودند در سراسر سوریه تظاهراتی برپا کردند. در برخی مناطق نیروهای امنیتی حضوری سنگین داشتند. اسوشیتد پرس می گوید نیروها برای برهم زدن تظاهرات در دمشق به تیراندازی پرداختند و از گار اشک آور استفاده کردند.

گروههای حقوق بشر و فعالان از گلوله باران سنگین در منطقه حمص خبر می دهند. یک عضو گروه ناظر بر جقوق بشر در سوریه به صدای امریکا گفت نیروهای دولتی مناطق غیر نَظامی را هدف می گیرند.

او می گوید نیروهای امنیتی روز جمعه یک غیر نظامی را در حما و فرد دیگری را در حلب کشتند.

رسانه های دولتی گزارش می دهند روز جمعه در انفجاری در منطقه درعا ۱۰ افسر نیروی امنیتی کشته شدند. دولت «تروریستهای مسلح» را مسئول دانست.

در حالی که خشونت شدت می گیرد، کوششهای دیپلماتیک برای اجرای مواد طرح صلح کوفی عنان ادامه دارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد برنامه ای را بررسی می کند که بر اساس آن شمار ناظران بین المللی در سوریه از حدود ۳۰ نفر به ۳۰۰ نفر افزایش می یابد.

احمد فوزی آتش بس را بسیار شکننده نامید و گفت «وضع خوب نیست.» او همچنین ابراز امیدواری کرد بقیه اعضای تیم ناظران سازمان ملل متحد بزودی در سوریه مستقر شوند. در این میان، نگرانی از بی نتیجه ماندن کوششهای دیپلماتیک و اعزام صلحبانان افزایش یافته است.
آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه تکرار کرد که جهان نمی تواند بیش از این برقراری آتش بس و ریشه گرفتن طرح صلح کوفی عنان را انتظار بکشد، و هشدار داد که سوریه در آستانه فرورفتن در جنگ داخلی قرار دارد. چین، که از اقدامات سخت تر سازمان ملل متحد علیه سوریه جلوگیری کرده است، گفت آماده است برای حفظ آتش بس کاربیشتری انجام دهد و به هیات ناظران سازمان ملل متحد کمک کند.
روز پنجشنبه هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در پاریس، در اجلاس کشورهایی که خود را «دوستان سوریه» می نامند، خواهان وضع تحریمهای سخت تری علیه سوریه در صورت خودداری از اجرای طرح صلح شد. او گفت واشنگتن بر این عقیده است که سازمان ملل متحد باید یک تحریم تسلیحاتی بر سوریه را تصویب کند و برای برهم زدن موازنه بشار اسد تحریمهای مالی و مسافرتی بر مقامات سوری برقرار سازد. کلینتون همچنین گفت چنین قطعنامه ای باید بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد که اقداماتی، از جمله عمل نظامی، را اجازه می دهد تصویب شود.
روسیه دوبار از وتو برای رد پیشنهادهای غرب و عرب جهت وضع تحریمهایی بر دولت اسد استفاده کرده است. کلینتون گفت او در دیداری با همتای روس خود در بروکسل سعی کرد روسیه را به پس گرفتن مخالفت با تحریمها ترغیب کند.
در این میان، نتایج یک بررسی سازمان ملل متحد که روز پنجشنبه منتشر شد حاکی است که از آغاز قیام در مارس ۲۰۱۱، تاکنون ۲۳۰ هزار سوری در بدر شده اند.

XS
SM
MD
LG