لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۰

حمله نیروهای سوریه به مواضع مخالفان


حمله نیروهای سوریه به مواضع مخالفان
حمله نیروهای سوریه به مواضع مخالفان

نیروهای امنیتی سوریه حمله به قرار گاه های اوپوزیسیون را گسترش داده اند. در حالی که یک تیم پیشگام ناظران بین المللی برای توسعه ماموریت خود در سوریه کار می کند، گروه های طرفدار حقوق بشر و فعالان می گویند روز سه شنبه دست کم دو تن در خشونت کشته شدند. بگفته آنها، نیروهای وفادار به بشار اسد، علیرغم آتش بسی که ۵ روز پیش به اجرا درآمد، به گلوله باران منطقه حمص و استان ادلیب ادامه دادند.

توافق آتش بس، که با میانجیگری کوفی عنان فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا بدست آمد، از نیروهای دولتی و اوپوزیسیون می خواهد به حملات پایان دهند. عنان برای ارائه گزارش به اتحادیه عرب به دوحه، پایتخت قطر رفته است.

در دمشق، سرپرست تیم شش نفری ناظران غیر مسلح سازمان ملل متحد گفت رسیدن ناظران به مناطقی که بشدت صدمه دیده اند وقت خواهد گرفت. او روز سه شنبه گفت ماموریت گروه «روند دشواری است که به هماهنگی و برنامه ریزی نیاز دارد... ما باید گام بگام حرکت کنیم.»

ندیم شهادی کارشناس خاورمیانه به صدای امریکا می گوید حضور ناظران خشونت در سوریه را متوقف نخواهد ساخت مگر این که جامعه بین المللی در تهیه برنامه ای برای کشور متحد شود.

بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه ابراز نگرانی کرد که اندازه هیات ناظر ممکن است کوچکتر از آن باشد که بتواند تاثیر گذار شود. او گفت با توجه به وضع فعلی و گستردگی سوریه، ممکن است حدود ۲۵۰ ناظر کافی نباشد.

در این میان، قدرت های جهانی فشار اقتصادی سخت تری بر سوریه را بررسی می کنند.

آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه می گوید تحریم های اقتصادی بین المللی اندوخته های مالی دولت اسد را نصف کرده است. او این موضوع را روز سه شنبه در پاریس در جلسه مقامات بیش از ۵۰ کشور، که تحریم ها علیه سوریه را هماهنگ می کند، عنوان کرد.

در مسکو، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیروهای نامشخص خارجی را متهم ساخت که سعی دارند کوشش های کوفی عنان برای پایان دادن به بیشس از یک سال خونریزی در سوریه را تضعیف کنند.

لاوروف روز سه شنبه در یک گفت و گوی تلویزیونی اظهار داشت چنین بازیگرانی «این کار را با تحویل اسلحه به مخالفان دولت سوریه و تقویت شورشیانی که به حمله تاسیسات دولتی و متعلق به مردم ادامه می دهند، دنبال می کنند.»

XS
SM
MD
LG