لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۶

تظاهرات و زد و خوردهای جدید در سوریه


تظاهرات و زد و خوردهای جدید در سوریه
تظاهرات و زد و خوردهای جدید در سوریه

نیروهای امنیتی سوریه یک معترض را در حما کشته اند و زدوخوردهایی در نزدیکی مرز ترکیه درگرفته است.
در حالی که نشانه هایی از فرسایش در آتش بس یک روزه بین دولت و اوپوزیسیون نمودار شده است، روز جمعه انبوهی از معترضین در چندین منطقه در سراسر کشور جمع شدند. فعالان می گویند یک معترض در پی تیراندازی نیروها به سوی گروهی از تظاهرکنندگان که به طرف میدان مرکزی حما پیش می رفتند کشته شد.
گروههای فعال و روستانشینان ترک می گویند سربازان و نیروهای شورشی در نزدیکی مرز ترکیه به زدوخورد پرداختند. گزارشها حاکی است برخی از نبردها سنگین بود.

گفته می شود روز جمعه ۳ نفر در تظاهرات کشته شده اند.

ناآرامی یک روز پس از آن روی داد که دولت گفت طرح صلح کوفی عنان را رعایت خواهد کرد. طرح از دولت می خواهد نیروهایش را از مناطق شهری خارج کند و به سرکوب خشونتبار ناراضیان پایان دهد. همچنین شورشیان را به متوقف ساختن جنگ فرا می خواند. دولت سوریه گفت علیرغم آتش بس به حملات ستیزه گران مسلح پاسخ خواهد داد.
دیپلمات ها می گویند شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصویب ارسال یک تیم پیشگام ناظر به سوریه آماده می شود.
کشورهای غربی شورای امنیت را برای اعزام دو گروه ناظر به سوریه جهت نظارت و اجرای آتش بس زیر فشار گذاشته اند. یک قطعنامه پیشنهادی از سوریه می خواهد به ناظران اجازه دهد آزادانه و بدون مانع در سراسر کشور رفت و آمد کنند. همچنین سربازان و تجهیزات سنگین را از مراکز پر جمعیت بیرون ببرد.
سیپیان حسن، عضو مرکز سوریه برای دمکراسی در هلند، می گوید زدوخوردهای روز جمعه تصادفی نیست. ارتش منطم سوریه سعی دارد هرچه زودتر به وضع فعلی پایان دهد.
او می گوید اگر رژیم کشتن مردم را متوقف سازد شانسی برای بقا نخواهد داشت و خواهد رفت.
سازمان ملل متحد می گوید از آغاز ناآرامیها در سوریه بیش از ۹ هزار تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG