لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

آرامش در سوریه و فراخوان برای تظاهرات


چند دانش آموز در دمشق به طرف مدرسه می روند - ۲۴ قروردين
چند دانش آموز در دمشق به طرف مدرسه می روند - ۲۴ قروردين

مردم سوریه بامداد پنجشنبه با آتش بس پیشنهادی سازمان ملل متحد بیدار شدند، با این حال نمی دانند توافق پایان دادن به ۱۳ ماه خشونت و خونریزی دوام خواهد آورد یانه. آتش بس ساعت ۶ بامداد به وقت محلی، آغاز شد و گزارشی درباره نقض نرسیده است.

برخی از رهبران اوپوزیسیون سوریه به منظور آزمایش قاطعیت دولت به رعایت آتش بس سازمان ملل متحد، مردم را به برپاکردن تظاهرات فرا می خوانند.

فراخوان شورای ملی انتقال روز پنجشنبه و چند ساعت پس از آن صادر شد که آرامشی نامطمئن در سراسر کشور برقرار شده است.

سخنگوی شورا ابراز امیدواری کرد ماهها خشونت سرانجام به پایان رسیده باشد، اما گفت زمان آن فرا رسیده است که معترضین بار دیگر صدای خود را بلند کنند.

او گفت اگر رژیم سوریه در حقیقت کشتن مردم را متوقف سازد و آتش بس را رعایت کند، آنگاه تظاهرات نیرومند تر بازخواهد گشت و سراسر کشور را فرا خواهد گرفت.

گروه ناظربر حقوق بشر در سوریه به صدای امریکا گفت از هنگام پایان ضرب الاجل رعایت آتش بس از ساعت ۶ بامداد پنجشنبه به وقت محلی گزارشی از خشونت نرسیده است.

با این حال، علیرغم آرامش، بسیاری از آوارگان سوری بدبین هستند و می گویند نمی توان به دولت بشار اسد اعتماد کرد.

هدف از ضرب الاجلی که کوفی عنان فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب تعیین کرد این بود که به ۱۳ ماه خشونت و خونریزی در سوریه پایان داده شود. دولت سوریه قول داد آن را رعایت کند، اما روز چهارشنبه در بیانیه ای هشدار داد نیروهای مسلح برای تلافی هر حمله گروههای تروریستی مسلح علیه غیر نظامیان یا سربازان، آماده باقی خواهند ماند.

یک عضو ارشد شورای ملی سوریه روز پنجشنبه گفت مطمئن نیست که آتش بس رعایت شود، و اگر هم چنین کاری صورت گیرد نخستین گام در تغییرات خواهد بود.

بشار اسد، به رغم فشار بین المللی، حاضر نیست از مقام خود کناره گیری کند. دولت سوریه روز چهارشنبه در بیانیه ای گفت ارتش «گروههای تروریست مسلح» را با موفقیت پس رانده و «حکومت قانون را دوباره در سراسر کشور برقرار ساخته است.»

آتش بس از نیروهای اوپوزیسیون نیز می خواهد به جنگ پایان دهند.

دولت اوباما روز چهارشنبه از دمشق خواست به قولهایی که داده است عمل کند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا در جلسه گروه ۸ کشور صنعتی در واشنگتن، نسبت به ادامه خشونت در سوریه و مشکلاتی که کوفی عنان در کوشش برای برقراری آتش بس و پایان خشونت روبرو است، ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی کاخ سفید نیز یادآور شد که رژیم اسد در گذشته وعده های خود را برای متوقف ساختن خشونت نقض کرده است.

سفیر امریکا در سازمان ملل متحد گفت قول اسد برای متوقف ساختن خصومت تا بامداد پنجشنبه نمی تواند رعایت طرح شش ماده ای کوفی عنان تلقی شود. او گفت هیچ چیزی بیشتر از این واقعیت که «تعهدات بارها داده و بارها شکسته شده است» نمی تواند بر اعتبارآنها سایه ای از تردید بیاندازد.

XS
SM
MD
LG