لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

افزایش عملیات نظامی سوریه علیه مخالفان


افزایش عملیات نظامی سوریه علیه مخالفان
افزایش عملیات نظامی سوریه علیه مخالفان

بنظر می رسد دولت سوریه در پیشاپیش ضرب الاجل روز سه شنبه برای متوقف ساختن تمام عملیات نظامی، که پیشتر با آن موافقت کرد، بر کوشش برای درهم شکستن ناراضیان شدت بخشیده است.
فعالان حقوق بشر می گویند روز شنبه در گلوله باران و زدوخورد بین نیروهای امنیتی و اوپوزیسیون در سراسر کشور دست کم ۵۶ تن کشته شدند.
بگفته آنها بسیاری از مرگ ها در پی هجوم سربازان به شهری در منطقه مرکزی حما روی داد.
در حالی که ناآرامی شدت می گیرد، ده ها هزار سوری در دمشق جمع شدند و شصت و پنجمین سالگرد تاسیس حزب حاکم بعث را جشن گرفتند. بسیاری از تظاهر کنندگان پرچم های سرخ، سیاه و سبز سوریه یا عکس های بشار اسد را تکان می دادند.
رسانه های دولتی سوریه گزارش می دهند گردهمایی های طرفداران دولت در چندین شهر دیگر نیز برپا شد.
پیشتر، رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه گفت بنظر می رسد نیروهای دولتی از برخی از شهرها در پیشاپیش ضرب الاجل آتش بس سازمان ملل متحد در ۲۲ فروردین خارج شده اند.
با این حال او می گوید در محل های دیگر چنین می نماید که دولت فقط سربازان را جابجا کرده و در برخی مناطق واحد های توپخانه را در نزدیکی نواحی مسکونی نگاهداشته است.
گفته های فورد در صفحه فیس بوک سفارت با تصویرهای ماهواره ای پیش و پس از خروج همراه بود.
دولت سوریه قول داده است تمام عملیات نظامی را تا ۲۲ فروردین متوقف کند. بر اساس شرایط بیانیه شورای امنیت که هفته پیش تصویب شد، اوپوزیسیون نیز قرار است سلاح های خود را ظرف ۴۸ ساعت پس از آن که دولت به قولش عمل کرد زمین بگذارد.
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه بشدت از دولت سوریه بدلیل ادامه حملات به غیر نظامیان انتقاد کرد. او گفت ضرب الاجل آتش بس «بهانه ای برای ادامه کشتار نیست.»
حملات در حالی روی داد که بنا به گزارش های مخالفان، هزاران سوری در اعتراضات ضد دولتی شرکت کردند.
کوفی عنان فرستاده بین المللی صلح می گوید دولت سوریه در پایان دادن به سرکوب یک ساله ناراضیان زیاد پیشرفت نکرده است.

XS
SM
MD
LG