لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

شورای امنیت از سوریه خواست به تعهدات خود عمل کند


فرستاده ويژه سازمان ملل، کوفی عنان، در جريان نشست سازمان ملل در ژنو (۱۶فروردين) با سرلشگر نروژی، روبرت مود، به تبادل نظر پرداخت.
فرستاده ويژه سازمان ملل، کوفی عنان، در جريان نشست سازمان ملل در ژنو (۱۶فروردين) با سرلشگر نروژی، روبرت مود، به تبادل نظر پرداخت.

کوفی عنان فرستاده سازمان ملل متحد اتحادیه عرب می گوید آتش بس در سوریه باید روز ۲۲ فروردین به اجرا درآید، اما می پذیرد که پیشرفت در پایان دادن به خشونت ناشی از سرکوب ناراضیان کند است.

کوفی عنان روز پنجشنبه در سخنانی از طریق یک ارتباط ویدیوئی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد دولت سوریه را به اجرای طرح صلح ۶ ماده ای او برای برقراری صلح فرخواند.

او گفت خشونت هنوز ادامه دارد، هر روز گزارشهایی از ادامه تلفات و تخلفات دیگر می رسد و عملیات نظامی در مراکز پرجمعیت هنوز متوقف نشده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد از دمشق خواست به تعهدات خود، از جمله رعایت ضرب الاجل ۲۲ فروردین برای بیرون بردن نیروها از شهرها، بیدرنگ و بگونه ای آشکار عمل کند.

پیشتر در روز پنجشنبه، یک تیم پیشگام صلحبان سازمان ملل متحد، به سرپرستی رابرت مود فرمانده نظامی نروژی، برای شالوده ریزی استقرار یک هیات ناظر برای وارد دمشق شد. فعالان حقوق بشر از گلوله باران و تیراندازی سنگین در دوما در حومه دمشق، و نیز در استان ادلیب و منطقه حمص، و نبرد در استان حلب در نزدیک مرز ترکیه در روز پنجشنبه خبر دادند. گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای امریکا گفت ۴۳ تن، که اکثرا غیر نظامی بودند، کشته شدند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد به مجمع عمومی گفت مردم سوریه «قربانی آزار و بدرفتاریهای هراسناک شده اند. و شهرهای بزرگ و کوچک و روستاها به مناطق جنگی تبدیل گشته اند.»

عنان گفت سوریه خارج ساختن سربازان از سه منطقه را بعنوان بخشی از برنامه آتش بس آغاز کرده است.

احمد فوزی سخنگوی عنان در ژنو به خبرنگاران گفت علیرغم ادامه خشونت در سوریه، مذاکره کنندگان هنوز انتظار دارند دمشق به تعهدات خود عمل کند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ گفت سوریه موافقت کرده است اجازه دهد کمیته محدوده ماموریت انسانی خود را گسترش دهد.

کمیته می گوید توافق شامل طرحی برای «متوقف ساختن» جنگ در مناطق آسیب دیده می شود تا کمیته بتواند ماموریت خود را آغاز کند.

آژانس مدیریت سوانح ترکیه روز پنجشنبه گفت روز گذشته بیش از ۱۶۰۰ سوری به ترکیه گریختند.

اعضای شورای امنیت به بررسی بیانیه ای پرداخته اند که از عدم اجرای توافق آتش بس توسط سوریه ابراز نگرانی می کند.

بیانیه پیشنهادی، که صدای امریکا نسخه ای از آن را به دست آورد، همچنین از دولت بشار اسد می خواهد «بیدرنگ و بگونه ای قابل تایید» کاربرد سلاحهای سنگین را متوقف سازد و نیروهای نظامی را از مراکز پر جمعیت بیرون ببرد.

دیپلماتهای سازمان ملل متحد می گویند این بیانیه ممکن است امروز – پنجشنبه – تصویب شود.

یک سخنگوی ملل متحد گفت آقای عنان روز ۲۲ فروردین برای گفت و گو به ایران خواهد رفت.

XS
SM
MD
LG