لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۴

ادامه کوشش های دیپلماتیک برای پایان دادن به خشونت در سوریه


هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه در ریاض پایتخت عربستان سعودی درباره مسائلی از جمله پایان دادن به سرکوب یک ساله ناراضیان در سوریه، با دیپلمات های عرب خلیج فارس بحث کرد.
این دیدار مقدمه ای بر جلسه «دوستان سوریه» در ترکیه در روز یکشنبه بود. قرار است کلینتون، و نیز دیپلمات هایی از دیگر کشورهای حامی گروه های اوپوزیسیون سوریه در آن شرکت کنند.
آمریکا همچنان با مسلح ساختن شورشیان سوریه، که برخی کشورهای خلیج فارس پیشنهاد کرده اند، مخالف است. بجای آن برای متحد ساختن گروه های پراکنده اوپوزیسیون و یافتن راه هایی جهت رساندن کمک های انساندوستانه به سوریه کار می کند.
در پیشاپیش جلسه روز یکشنبه در استانبول، احمد داوود اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت طرح صلح که کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است، کمترین کاری است که سوریه باید فورا و بدون تاخیر انجام دهد.
او گفت اگر تاخیر ادامه پیدا کند و مردم هر روز کشته شوند امید به برنامه عنان برباد خواهد رفت.
با این حال، سخنگوی وزارت امور خارجه سوریه روز شنبه گفت کوشش برای سرنگونی دولت تمام شده است، اما دمشق تا ثبات برقرار نشود سربازان را از مناطق شهری بیرون نخواهد برد.
او این موضوع را در پاسخ به عنان که از سوریه خواسته است بی درنگ آتش بس برقرار کند و به حملات به گروه های اوپوزیسیون پایان دهد عنوان کرد.
در این میان خشونت در سوریه ادامه دارد. روز شنبه گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای آمریکا گفت در گلوله باران و زدوخورد بین نیروهای امنیتی و معترضین دست کم ۲۵ تن کشته شدند.
سازمان ملل متحد می گوید در خشونت مرتبط با سرکوب قیام ناراضیان در سوریه، بیش از ۹ هزار تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG