لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۶

سیزده کشته در درگیری میان نیروهای دولتی سوریه با انقلابیون


سیزده کشته در درگیری میان نیروهای دولتی سوریه با انقلابیون
سیزده کشته در درگیری میان نیروهای دولتی سوریه با انقلابیون

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند نیروهای دولتی به چندین قرارگاه انقلابیون مخالف دولت حمله کرده اند.

در حالی که کشورهای عرب تلاش های دیپلماتیک جدیدی را برای پایان دادن به مناقشه یک ساله در سوریه به پیش می برند، گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه روز چهارشنبه گفت نیروهای دولتی با حمله به قرار گاه های انقلابیون موجب بروز درگیری هایی شدند که طی آنها ۱۳ تن کشته شدند.

این گروه نظارت بر حقوق بشر می گوید سربازان وفادار به بشار اسد به شهر "قلعه المضیق"، در پی بیش از یک هفته محاصره، حمله کردند و همچنین در شهرهای " الرستن" و درعا با شورشیان درگیر شدند.

خشونت یک روز پس از آن ادامه یافت که کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب گفت سوریه طرح او را برای آتش بس و گفت و شنود بین دولت و نیروهای شورشی پذیرفته است. عنان همچنین از دولت سوریه خواست طرح را بی درنگ اجرا کند.

وزیران امور خارجه اتحادیه عرب روز چهارشنبه در جلسه ای در بغداد از طرح صلح عنان پشتیبانی کردند. انتظار می رود رهبران کشورهای عضو اتحادیه روز پنجشنبه در یک گردهمایی در پایتخت بغداد حضور پیدا کنند.

پیش نویس قطعنامه ای که وزیران برای تصویب در گردهمایی آماده کرده اند از دولت اسد می خواهد به حملات خشن به اوپوزیسیون پایان بخشد و اجازه دهد اعتراضات صلحجویانه برگزار شود.

هشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق گفت اجرای طرح عنان ازقبول آن مهمتر است، و " آخرین شانس" برای سوریه است که به گونه ای صلحجویانه به بحران پایان دهد.

سخنگوی دولت سوریه گفت دمشق هر قطعنامه ای را که اتحادیه عرب صادر کند رد خواهد کرد. اتحادیه سال پیش عضویت سوریه را لغو کرد.

دیپلمات های غربی و مقامات اوپوزیسیون سوریه واکنش تردید آمیزی به موافقت دمشق با طرح کوفی عنان نشان دادند. اعضای اوپوزیسیون اسد را متهم کردند برای متوقف ساختن زمان با طرح عنان موافقت کرده است.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا موافقت سوریه را " گام ابتدایی مهمی" نامید، اما گفت آنچه حالا مطرح است عمل است.

او گفت بشار اسد اگر آماده است این فصل تاریک در تاریخ سوریه را ببندد، باید به نیروهایش دستور دهد تیراندازی بسوی مردم را متوقف کنند و از مناطق پرجمعیت خارج شوند.

کلینتون دولت سوریه و اوپوزیسیون را ترغیب کرد در روزهای آینده گام هایی برای پایان دادن به خونریزی بردارند.

چند سناتور آمریکایی به صدای آمریکا گفتند رهبر سوریه باید کنار برود و طرح صلح کوفی عنان چنین اقدامی را ایجاب نمی کند. لیندسی گراهام سناتور کارولینای جنوبی گفت "مذاکره با یک رژیم بی رحم بجایی نمی رسد."

XS
SM
MD
LG