لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۸

حمايت مشروط روسيه از طرح صلح کوفی عنان در سوريه


حمايت مشروط روسيه از طرح صلح کوفی عنان در سوريه
حمايت مشروط روسيه از طرح صلح کوفی عنان در سوريه

روسیه حمایت مشروط خود را از تلاش های غرب برای متقاعد کردن شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت تاييد پیش نویس طرح صلح سوريه که توسط کوفی عنان، فرستاده بين المللی، تنظيم شده است، اعلام کرده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، روز سه شنبه گفت: مسکو معتقد است که شورای امنیت باید از تلاش های مداوم کوفی عنان برای دستیابی به توافق بین طرفين درگير در ناآرامی های يک ساله سوریه حمايت کند.

اما لاوروف افزود: بیانیه شورا جهت حل و فصل بحران نباید هيچگونه اولتيماتومی را بر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، يک متحد دیرینه روسیه، تحمیل کند. وی همچنین گفت: جزئیات طرح صلح عنان در سوریه باید منتشر شوند و مورد بحث قرار گيرند.

کوفی عنان روز يکشنبه يک گروه پنج نفره از کارشناسان بین المللی را به منظور تلاش برای تضمین آتش بس بین نیروهای دولتی و شورشیانی که علیه حکومت خودکامه ۱۱ ساله بشار اسد قيام کرده اند، به سوريه فرستاد. کوفی عنان در اوايل ماه جاری با بشار اسد در دمشق پيرامون طرح صلح خود ديدار کرد، اما پس از آن گفتگوی بيشتری در اين مورد انجام نگرفته است.

انتظار می رفت شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه در نیویورک درمورد پيش نويس بيانيه فرانسه که از طرح عنان پشتيبانی می کند و همچنين به دولت سوريه در صورت رد آن هشدار می دهد، ديدار کند. روسیه و چین تاکنون دو بار قطعنامه های شورای امنیت عليه سوریه را وتو کرد ه اند و اعلام داشته اند: پیش نویس قطعنامه های مورد حمایت غرب و اعراب به دخالت در امور داخلی سوريه منجر می شود.

XS
SM
MD
LG