لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

کوفی عنان نسبت به اشتباه محاسبه در سوریه هشدار داد


کوفی عنان نسبت به اشتباه محاسبه در سوریه هشدار داد
کوفی عنان نسبت به اشتباه محاسبه در سوریه هشدار داد

کوفی عنان فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب از اعضای شورای امنیت خواست بن بست فشار بر سوریه بر سر سرکوب مرگبار مخالفان را بشکند.
آقای عنان، دبیرکل سابق سازمان ملل، روز جمعه در یک گزارش ویدیوئی از ژنو گفت او هفته آینده تیمی را برای بحث درباره اعزام ناظران بین المللی به دمشق می فرستد.
دیپلماتهای غربی گفته اند امیدوار هستند میانجیگری عنان به تصویب قطعنامه ای در محکومیت سرکوب خونین ناراضیان را شتاب بخشد. روسیه و چین دوبار چنین قطعنامه هایی را وتو کرده اند.
آقای عنان پس از جلسه گفت برای پرهیز از هر «اشتباه محاسبه ای» که ممکن است تاثیر عمده ای بر تمام منطقه داشته باشد، با آشوب سیاسی در سوریه با دقت برخورد شود.
رسانه های دولتی سوریه روز جمعه بیانیه ای را پیشاپیش انتشار گزارش عنان منتشر کردند که در آن گفته می شود دولت قول داده است با او در یافتن یک «راه حل سیاسی» همکاری کند. در این بیانیه، وزارت امور خارجه سوریه بار دیگر تروریستها و مداخله خارجی را مسئول بیشتر خشونتهای مرگبار دانسته است.
وزارت امور خارجه روسیه می گوید دولت سوریه را تشویق کرده است تا با کوفی عنان- دبیر کل سابق سازمان ملل و فرستادۀ سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای رفع بحران سوریه- در کوشش برای یافتن راهی برای پایان دادن به خونریزی یک ساله درآن کشورهمکاری کند.
سرگئی لاوروف وزیرامورخارجه روسیه روزجمعه گفت او همچنین انتظار دارد دولت های غربی نیز اپوزیسیون سوریه را به همکاری با عنان ترغیب کنند.
عنان قراراست امروزجمعه شورای امنیت سازمان ملل متحد را از روندی آگاه کند که دیپلمات های غربی امیدوارند به شتاب بخشیدن به تصویب قطعنامه ای برای محکوم کردن سرکوب ناراضیان در سوریه کمک کند.
آقای عنان شنبه و یکشنبه گذشته دردمشق با بشاراسد ملاقات کرد و پیشنهادهای خود را برای پایان جنگ، فراهم آوردن کمکهای انسانی، و آغاز گفت و شنود سیاسی ارائه داد. عنان می گوید اوهنوز با رهبران سوریه در تماس است، اما مایل است پاسخ روشنتری به پیشنهادهایش دریافت کند.
ترکیه روز جمعه از شهروندان خود خواست به دلیل خطرات امنیتی جدی، سوریه را ترک کنند. دولت ترکیه همچنین ایجاد یک منطقۀ حائل در امتداد مرز با سوریه را در دست بررسی دارد.
بامداد جمعه، شورای همکاریهای خلیج فارس اعلام کرد شش عضو آن دراعتراض به ادامه خشونت درسوریه، سفارتخانه های خود را در دمشق تعطیل می کنند. بریتانیا، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، ماه پیش سفیرانشان را از سوریه فراخوانده بودند.

XS
SM
MD
LG