لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۷

در سالگرد قیام در سوریه، بر شمار تلفات افزوده می شود


در سالگرد قیام در سوریه، بر شمار تلفات افزوده می شود
در سالگرد قیام در سوریه، بر شمار تلفات افزوده می شود

در حالی که نیروهای دولتی سوریه به سرکوب ناراضیان ادامه می دهند، گزارش می رسد روز پنجشنبه دست کم ۲۳ تن کشته شده اند. در همین حال تلویزیون دولتی صحنه هایی از گردهمایی هایی در پشتیبانی از بشار اسد در شماری از شهرها نشان داد.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می گوید ۲۲ جسد در منطقه ادلیب پیدا شد و روی برخی از آنها نشانه های شکنجه پیدا بود. یک گزارش رسانه های دولتی حاکی است نیروهای امنیتی با «بقایای گروههای تروریست مسلح» در حومه ادلیب درگیر شدند و شماری از «تروریستها» را کشتند.

در حالی که کوششهای بین المللی برای پایان دادن به سرکوب کاهش یافته، نیروهای دولتی بر اکثر مناطق ادلیب مسلط شده اند و بزرگترین حمله در چند ماه اخیر را به شهر درعا، «زادگاه انقلاب»، آغاز کرده اند.

رزمندگان شورشی در سراسر سوریه در حال عقب نشینی هستند و جنبش فعالان مخالف یکپارچگی خود را از دست داده است. آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه گفت کشور او با مسلح ساختن اوپوزیسیون مخالف است، و از آن بیم دارد که وضع به یک «فاجعه بزرگتر» تبدیل شود.

در کوششی جدید، گروهی به نام «اتحاد برای سوریه» متشکل از ۲۰۰ سازمان غیر دولتی به منظور متوقف ساختن خشونت به شخصیتهای مشهور و دیگر فعالان پیوسته است. این گروه با استفاده از فیس بوک، توئیتر و یوتیوب از جامعه بین المللی درخواست کمک کرده است.

قرار است کوفی عنان فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه، روز جمعه شورای امنیت را از نتایج کوششهای میانجیگرانه آگاه سازد.

دیپلماتهای شورای امنیت می گویند ارزیابی عنان برای تلاش امریکا و متحدان اروپایی جهت به تصویب رساندن قطعنامه ای که دسترسی امدادگران به شهرهای محاصره شده سوریه را مسلم می کند، بسیار مهم است.

مدیر مرکز مطالعات عرب و اسلامی در دانشگاه ملی استرالیا، به صدای امریکا گفت انتظار ندارد سازمان ملل متحد به سرعت عمل کند.

سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه از دولت سوریه خواست به «گلوله باران بی مهابای» شهرها پایان دهد. دیده بان حقوق بشربه نقل از شاهدان می گوید نیروهای طرفدار اسد در جریان هجوم روز دهم مارس، از مسلسل، تانک و خمپاره برای حمله به ساختمانها و مردم در ادلیب استفاده شده است.

در حالی که هجوم نیروهای دولتی به مخالفان در سوریه ادامه دارد، ترکیه روز پنجشنبه گفت ظرف ۲۴ ساعت اخیر ۱۰۰۰ آواره از مرز سوریه گذشته اند، و شمار پناهجویان سوریه در ترکیه به ۱۴ هزار نفر افزایش یافته است.

مقامات سازمان ملل متحد تخمین می زنند که در اعتراضها و سرکوب یک ساله در سوریه، ۸۰۰۰ تن کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG