لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

روسیه از اقدامات خود در سوریه دفاع می کند


روسیه از اقدامات خود در سوریه دفاع می کند
روسیه از اقدامات خود در سوریه دفاع می کند

رهبر سوریه قول داده است از آنچه آنرا «هر کوشش صادقانه» برای برقراری صلح در کشورش می نامد حمایت کند.
رسانه های دولتی سوریه می گویند این قول را بشار اسد روز شنبه در پی دیداری با کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل متحد در دمشق داد. او در عین حال هشداد داد تا زمانی که تروریست ها اجازه داشته باشند خیابان ها را به هرج و مرج بکشانند، امکانی برای حل بحران از راه های دیپلماتیک پیدا نخواهد شد.
رهبر سوریه در حالی این نظر را ابراز داشت که نیروهای امنیتی به هجوم به شهر ادلیب در شمال غربی کشور ادامه دادند. عکس هایی که از منطقه رسیده است نشان میدهد مردم با اثاثیه خود از شهر می گریزند و ستونی از دود از ساختمان های پشت سر آنها بلند شده است.

عنان – فرستاده جدید سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوریه – خواهان یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران شده و هشدار داده است که کوشش برای مسلح ساختن نیروهای شورشی وضع را بدتر خواهد کرد. اما مقامات ارشد عرب در قاهره به دولت سوریه تاختند و آنرا مسئول مرگ و ویرانی دانستند.
نخست وزیر قطر جدی ترین اتهامات را بر دولت دمشق وارد آورد و آنرا به «نسل کشی» متهم کرد. شیخ حمد بن جاسم آل ثانی خواهان مسلح شدن شورشیان سوریه شد و گفت آتش بس دیگر کافی نیست.
عربستان سعودی از روسیه انتقاد کرد و آن کشور و چین را بدلیل وتوی دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و موافقت با ادامه بی رحمی ملامت کرد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که در جلسه حضور داشت، از اقدامات کشورش دفاع کرد و به دیپلمات ها و مقامات گفت مسکو در صدد نیست از هیچ رژیمی حمایت کند، بلکه نگران آنچه آنرا «مداخله نسنجیده» در امور کشورهای مستقل نامید، هست. لاوروف همچنین خواهان آتش بس شد و گفت انصاف نیست که فقط یک طرف مسئول خشونت شناخته شود.
پس از جلسه روز شنبه، اتحادیه عرب و روسیه در بیانیه مشترکی با نیاز به پایان خشونت در سوریه و نظارت بی طرفانه بر وضع در کشور موافقت کردند. آنها همچنین از سوریه خواستند اجازه دهد کمک های انساندوستانه وارد کشور شود.
سازمان ملل متحد تخمین می زند که از آغاز قیام در یک سال پیش بیش از ۷۵۰۰ تن کشته شده اند. دولت «تروریست ها» را مسئول ناآرامی می داند.

XS
SM
MD
LG