لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۰

فرار آوارگان سوری به لبنان


فرار آوارگان سوری به لبنان
فرار آوارگان سوری به لبنان

در حالی که نیروهای دولت سوریه به حمله علیه شورشیان ادامه می دهند، سوری های فراری به لبنان می گویند از ترس کشته شدن در حمص به لبنان فرار کرده اند.

آوارگان شهر کوچک غسیر در استان ادلیب در شمال سوریه گفتند تانکها خانه های مسکونی را گلوله باران می کنند.

نیروهای سوریه همچنین روز دوشنبه شهر راستان، در شمال حمص، را برای دومین روز زیر آتش گرفتند. فعالان می گویند راستان در پی حمله یک ماهه به حمص ممکن است هدف بعدی نیروهای دولتی باشد.

در این میان، سفیر سابق چین در سوریه برای گفت و گو درباره یافتن یک راه حل سیاسی به دمشق مسافرت می کند.

این دیدار در پی پیشنهاد جان مک کین سناتور جمهوریخواه امریکا برای استفاده از حملات هوایی علیه نیروهای بشار اسد جهت «ایجاد پناهگاههای امن در سوریه و دفاع از آنها» صورت می گیرد.

مک کین گفته است امریکا باید کوششهای بین المللی را برای بوجود آوردن مناطقی امن در شمال سوریه، برعهده بگیرد. بگفته او نیروهای اوپوزیسیون می توانند در این مراکز «فعالیتهای نظامی و سیاسی علیه اسد» را برنامه ریزی کنند.

استیفن زونس تحلیلگر خاورمیانه به صدای امریکا گفته است مداخله بین المللی به نفع اسد تمام خواهد شد. او می گوید اگرچه فشار بین المللی برای رساندن تدارکات به مردم سوریه لازم است، اما بیرحمی بیشتر توسط رژیم سوریه را توجیه خواهد کرد.

دولت سوریه با دیدارهای کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل متحد و فرستاده جدید به سوریه، و والری آموس سرپرست امور انسانی سازمان ملل متحد موافقت کرده است.

عنان روز شنبه به دمشق خواهد رفت. آموس گفت او روز چهارشنبه وارد پایتخت سوریه خواهد شد و از «تمام طرفها» خواهد خواست به امدادگران اجازه دهند تدارکات را بدون مانع به مردم برسانند و مجروحین را خارج کنند.

سازمان نظارت بر حقوق بشر تخمین می زند که در حمله ۲۶ روزه نیروهای دولت سوریه به ناحیه باباعمرو در حمص حدود ۷۰۰ تن کشته شدند.

در این میان، گروههای اوپوزیسیون اصلی سوریه گفت و شنود با اسد را رد کرده اند و می گویند خروج او تنها راه پایان قیام است.

XS
SM
MD
LG