لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۳

سوریه از رسیدن امدادگران به بابا عمرو جلوگیری کرد


سوریه از رسیدن امدادگران به بابا عمرو جلوگیری کرد
سوریه از رسیدن امدادگران به بابا عمرو جلوگیری کرد

کمیته بین المللی صلیب سرخ می گوید مقامات سوریه مانع از آن شده اند که کارگران و مددکاران کمیته تدارکات پزشکی و کمکهای انسانی به محله باباعمرو در شهر حمص تحویل دهند.

جاکوب کلنبرگر رییس کمیته روز جمعه در بیانیه ای گفت به کاروان شامل ۷ کامیون حامل کمک اجازه داده نشد وارد باباعمرو شود. صلیب سرخ می گوید دولت سوریه روز پنجشنبه موافقت کرده بود مدکاران وارد محله بشوند.

کلنبرگر گفت «غیر قابل قبول» است که باباعمرو هیچ کمکی دریافت نکرده است. او تایید کرد که امدادگران کمیته بین المللی صلیب سرخ وهلال احمر سوریه شب را در حمص خواهند ماند با این امید که بتوانند «خیلی زود» وارد بابا عمرو شوند.

نزدیک به یک ماه است شورشیان و شهروندان بابا عمرو در محاصره نیروهای دولتی قرار دارند.
فعالان منطقه می گویند وضعیت ناهنجار انسانی به «عقب نشینی تاکتیکی» نیروهای مخالف در روز پنجشنبه منجر شد. به گفته آنان، جریان آب شهر قطع شده است و موجودی غذا و دارو در حال اتمام است.
دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد گزارشهای تایید نشده ای دریافت کرده است که روز پنجشنبه ۱۷ تن در باباعمرو اعدام شده اند.
یک سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت سازمان ملل از مقامات سوریه و مخالفان آن درخواست کرده از تلافی جویی، شکنجه و بازداشتهای غیرقانونی و خودسرانه، و بویژه «اعدامهای منحوس» سرپایی جلوگیری کنند.
دو خبرنگار فرانسوی که در باباعمرو مجروح شده بودند و روزها طول کشید تا از شهر بیرون برده شوند، اینک رهسپار فرانسه هستند.
نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه روز جمعه اعلام کرد سفارت خود را در سوریه خواهد بست. امریکا و بریتانیا پیشتر فعالیت دیپلماتیک در دمشق را تعطیل کرده بودند.
دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در نشست رهبران اروپا در بروکسل خواست دولت سوریه مسئول جنایتهایی شناخته شود که در جریان هجوم به معترضین مرتکب شده است. او گفت مهم نیست که چقدر طول بکشد، اما روز «بازخواستی» برای این «رژیم هراسناک» وجود خواهد داشت.
ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه روز جمعه حاضر نشد درباره آینده رهبری سوریه اظهار نظر کند، اما گفت اصلاحات در کشور بسیار به تاخیر افتاده است.
رهبران اروپا یک روز پس از آن که شورای امنیت نخستین گام را در مورد بحران سوریه برداشت گفت و گو می کنند.
شورای امنیت پس از چند کوشش نافرجام برای تصویب قطعنامه ای علیه سوریه، روز پنجشنبه در بیانیه ای از «خراب شدن سریع وضعیت انسانی» در مناطق خشونت زده ابراز تاسف کرد.

XS
SM
MD
LG