لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

پادشاه عربستان سعودی: گفت و گو درباره سوریه بی فایده است


پادشاه عربستان سعودی: گفت و گو درباره سوریه بی فایده است
پادشاه عربستان سعودی: گفت و گو درباره سوریه بی فایده است

در گلوله باران بی امان شهر محاصره شده حمص در سوریه روز چهارشنبه دست کم ۷۴ تن، از جمله دو خبرنگار غربی کشته شدند و نیروهای امنیتی حملات به پایگاه های شورشیان را شدت بخشیدند. در همین حال رییس جمهوری ایران و پادشاه عربستان سعودی درباره بحران سوریه با رییس جمهوری روسیه گفت و گو کردند.

در حالی که بحران شدت می گیرد، سازمان ملل متحد گفت می خواهد والری آموس مسئول امور انسانی را برای تامین امنیت کارگرانی که سعی دارند کمک های اضطراری را تحویل دهند به سوریه بفرستد.

گروه اوپوزیسیون سوریه روز چهارشنبه در پاریس گفت مداخله نظامی خارجی ممکن است تنها راه برای اطمینان از رسیدن کمک به کسانی که در نبرد گرفتار شده اند باشد.

دولت فرانسه گزارشگران مقتول را ماری کولوین، خبرنگار برجسته جنگی امریکایی که برای روزنامه بریتانیایی ساندی تایمز کار می کرد، و رمی اوشلی عکاس فرانسوی معرفی کرد. فعالان گفتند در حمله به یک مرکز موقت رسانه ای در ناحیه بابا عمرو حمص چند خبرنگار دیگر نیز مجروح شدند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در پاریس به صدای امریکا گفت در این باره که آیا نیروهای سوریه آگاهانه مرکز را هدف گرفتند یائه تحقیق می کند. دولت سوریه در بیانیه ای گفت از حضور خبرنگاران در کشور بی اطلاع بود. سوریه به خبرنگاران خارجی اجازه نمی دهد آزادانه رفت و آمد کنند.

نیکولا سرکوزی رییس جمهوری فرانسه گفت مرگ ها نشان داد زمان آن رسیده است که دولت بشار اسد کنار برود.

آلن ژوپه وزیر امور خارجه فرانسه به خانواده های روزنامه نگاران تسلیت گفت و مرگ ها را «قتل» نامید و گفت وضع در سوریه رو بوخامت می رود . وزارت امور خارجه امریکا مرگ خبرنگاران را «نمونه دیگری از بیرحمی بی شرمانه» دولت سوریه نامید.

پیش از مرگ، کلوین شرح داده بود که چگونه به حمص برده شد. مرگ های روز چهارشنبه یک روز پس از آن روی می دهد که یک تیرانداز کمینی سوری رامی سّید، ویدیو بلاگر مشهور را در همان محله حمص کشت.

در استان ادلیب، به گزارش گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، هلیکوپترهای نظامی با مسلسل روستای افلیس را زیر آتش گرفتند.

روز چهارشنبه، دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه و محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران در گفت و گویی تلفنی تاکید کردند که بحران سوریه باید بسرعت، بدون مداخله خارجی، حل شود. دو کشور در سراسر قیام يازده ماهه علیه بشار اسد سرسخت ترین حامیان بین المللی او بوده اند.

ملک عبداله پادشاه عربستان سعودی نیز روز چهارشنبه به رییس جمهوری روسیه گفت در حال حاضر گفت و شنود در باره سوریه بی فایده است.

خبرگزاری رسمی عربستان بنقل از ملک عبداله در گفت و گوی تلفنی با مدودف گفت «هر بحثی در باره سوریه بی فایده خواهد بود.» او همچنین تاکید کرد که عربستان سعودی «هرگز تعهدات مذهبی و اخلاقی خود را نسبت به آنچه می گذرد رها نخواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG