لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

مخالفان سوریه: گلوله باران بیرحمانه حمص توسط نیروهای امنیتی سوریه


مخالفان سوریه: گلوله باران بیرحمانه حمص توسط نیروهای امنیتی سوریه
مخالفان سوریه: گلوله باران بیرحمانه حمص توسط نیروهای امنیتی سوریه

نیروهای امنیتی سوریه حمله به شهر حمص را از سر گرفته اند. فعالان سوری این حمله را سنگین ترین گلوله باران در روزهای اخیر توصیف می کنند.

حمله در پی هشدار کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد که گفت هجوم نیروهای سوریه می تواند به منزله «جنایت علیه بشریت» باشد صورت می گیرد. کمیته هماهنگی محلی گروههای مخالف روز سه شنبه حمص را شهری زیر «گلوله باران بیرحمانه» توصیف کرد. شاهدان گفتند غذا و سوخت کمیاب است و اکثر مغازه ها به دلیل آتش بی امان خمپاره و راکت که مردم را در خانه هایشان به دام انداخته است، بسته هستند.

حمله به ویژه ناحیه سنی نشین بابا امر، در قلب قیام ۱۱ ماهه علیه دولت بشار اسد، را هدف گرفته است. ویدیوهای اینترنتی دود سیاه و شعله های آتش را در حالی که گلوله ها به ساختمانها برخورد می کردند نشان می داد. گزارش می رسد در حمص از آغاز گلوله باران صدها تن کشته شده اند.

ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید شکست شورای امنیت در دست زدن به هرگونه اقدامی، دولت بشار اسد را در وارد آوردن حمله ای تمام عیار «جری» کرده است. مقامات سوریه «تروریستهای مسلح» را مسئول قیام علیه اسد دانسته اند.

رسانه های دولتی سوریه روز سه شنبه ادعای پیلای را مبنی بر این که سرکوب تظاهرکنندگان به منزله جنایت علیه بشریت است رد کردند.

چین و روسیه به دلیل وتوی قطعنامه شورای امنیت در مورد سوریه با رگبار انتقاد روبرو شده اند. قطعنامه، که اتحادیه عرب و غرب از آن حمایت می کنند، از اسد می خواهد کنار برود و اجازه دهد یک دولت وحدت برای آماده ساختن برگزاری انتخابات دمکراتیک تشکیل شود.

در این میان، نخست وزیر چین روز سه شنبه به رهبران اتحادیه اروپا در پکن گفت چین از هیچ طرفی، از جمله دولت سوریه حمایت نمی کند، و «مردم سوریه باید درباره آینده خود تصمیم بگیرند.»

دیپلماتها در سازمان ملل متحد گفتند پیش نویس قطعنامه مجمع عمومی که از طرح اتحادیه عرب برای انتصاب یک فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای سوریه پشتیبانی می کند، ممکن است چهارشنبه یا پنجشنبه به رای گذاشته شود. در مجمع عمومی وتو وجود ندارد و تصمیمات آن قانونا لازم الاجرا نیست.

دولت اوباما روز دوشنبه گفت با شریکان بین المللی درباره جدیدترین پیشنهاد اتحادیه عرب برای اعزام یک نیروی بین المللی پاسدار صلح به سوریه گفت و گو می کند.

دمشق چنین نظری را رد کرده است و آن را بازتاب «هیستریای» دولتهای عرب می داند، که نتوانسته اند اجازه شورای امنیت را برای مداخله خارجی در سوریه بدست آورند.

XS
SM
MD
LG