لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۰

دو انفجار در حلب دست کم ۲۸ قربانی گرفت


دو انفجار در حلب دست کم ۲۸ قربانی گرفت
دو انفجار در حلب دست کم ۲۸ قربانی گرفت

تلویزیون دولتی سوریه می گوید در دو انفجار در مجتمعهای امنیتی در حلب در شمال کشور در روز جمعه دست کم ۲۸ تن جان سپرده اند و ۲۳۵ نفر مجروح شده اند.

انفجارها یک ساختمان اطلاعات نظامی و یک پایگاه نیروی امنیتی را در مرکز بازرگانی سوریه، که از آغاز قیام علیه رژیم بشار اسد در ماه مارس نسبتاً آرام بوده است، هدف گرفت. تلویزیون دولتی تروریستهای مسلح را مسئول انفجارها دانست و تصویرهایی از اجساد خونین روی پیاده روی خارج ساختمان های درهم کوبیده شده نشان داد. اما یک فرمانده ارتش آزاد سوریه چنین مسئولیتی را رد کرد و دولت را متهم ساخت که در پشت انفجارها قرار دارد.

محمد همدوش، فعال حقوق بشر، در مصاحبه ای با سرویس کردی صدای امریکا از محلی در نزدیکی حلب گفت نیروهای دولتی برای جلوگیری از رفتن مردم به حومه های شهر، که در آنجا اعتراضهای بزرگی علیه دولت جریان دارد، راههای ورود و خروج به مرکز حلب را می بندند. صدای امریکا با یک شاهد در ناحیه «الوائر» در حومه حمص گفت و گو کرد. او می گوید نیروهای امنیتی نمازگزاران را که از مسجدی خارج می شدند زیر آتش گرفتند، و گزارش می رسد چندین نفر زخمی شدند.

بگفته فعالان، از آغاز حمله در حمص در روز شنبه صدها تن کشته شده اند. گزارش می رسد چندین محله بدون آب و برق هستند و موجودی کالاهای اساسی در حال اتمام است.

روز جمعه، ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی از سازمان ملل متحد به دلیل عدم تصویب قطعنامه ای علیه سرکوب معترضین در سوریه انتقاد کرد. او در سخنانی که از تلویزیون پخش می شد گفت: «تردید نیست که اعتماد به سازمان ملل متحد متزلزل شده است.»

در شهر طرابلس در لبنان صدها نفر به تصمیم روسیه و چین به وتوی قطعنامه شورای امنیت اعتراض کردند. آنها که پرچمهای دو کشور را آتش زدند، بیرقی حمل می کردند که روی آن نوشته شده بود «اگر جامعه بین المللی گروگان وتو باشد، پس شما، مردم آزاد جهان کجا هستید؟»

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه بار دیگر خواهان محکومیت اقدامات بشار اسد در سرکوب مردم و پایان دادن به «خونریزی گستاخانه» در سوریه شد.

در این میان لیبی، روز پنجشنبه گفت به سفیر و کارکنان سفارت سوریه ۷۲ ساعت مهلت داده است این کشور را ترک کنند. روز پنجشنبه همچنین آلمان گفت ۴ دیپلمات سفارت سوریه در برلین را اخراج می کند.

XS
SM
MD
LG