لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۴

تردید آمریکا به قولهای بشار اسد برای اصلاحات در سوریه


تردید آمریکا به قولهای بشار اسد برای اصلاحات در سوریه
تردید آمریکا به قولهای بشار اسد برای اصلاحات در سوریه

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه می گوید بشار اسد رییس جمهوری سوریه به وعده هایی که برای اصلاحات داده است عمل خواهد کرد و بزودی تاریخی برای همه پرسی در مورد قانون اساسی جدید با هدف گسترش مشارکت سیاسی اعلام خواهد داشت. لارووف این موضوع را روز سه شنبه در پی ملاقات با اسد و بحث درباره خشونت رو به گسترش در سوریه عنوان کرد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بشار اسد از تمدید ماموریت هیات ناظر اتحادیه عرب پشتیبانی می کند و آماده است با اپوزیسیون به گفت و گو بنشیند. ناراضیان کوششهای پیاپی اتحادیه عرب و روسیه را برای مذاکراه رد کرده اند و می گویند در حالی که دولت اسد به سرکوب خونین معترضین ادامه می دهد، حاضر نیستند با مقامات سوریه ملاقات کنند.

آمریکا، که روز دوشنبه سفارتخانه خود را در دمشق بست، نسبت به گفته های اسد ابراز تردید کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه روز سه شنبه به خبرنگاران گفت طرح پیشنهادی بشار اسد برای یک آینده دمکراتیک «زیاد روشن نیست.» و اگر او به راستی می خواهد به خشونت پایان دهد، باید حملات بر مردم خودش را متوقف کند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز سه شنبه گفت: واشنگتن نیز در حال بررسی امکان ارائه کمک های بشردوستانه به سوریه در همکاری با متحدان آمريکا در اين زمينه است. او در اين مورد توضيحاتی بيشتری نداد. قدرت های غربی و کشورهای عربی بارها گفته اند که آنها نمی خواهند در بحران سوریه دخالت نظامی داشته باشند.

چندین کشور اروپایی، از جمله فرانسه، ایتالیا و اسپانیا؛ روز سه شنبه سفیران خود را از سوریه فرا خواندند. شش کشور عضو شورا همکاری خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی نیز اعلام کردند در پاسخ به خشونت سفیرانشان را از دمشق فرا می خوانند و سفیران سوریه را اخراج می کنند.

XS
SM
MD
LG